INFO BOX
- DEVELOPER: Niantic
- PUBLISHER: The Pokémon Company
- PLATFORME: iOS, Android
- ŽANR: Augmented reality RPG
- DATUM IZLASKA: 13.srpnja 2016.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: Android
Dvije godine nakon Googleovog Aprilililija sa Pokemon Challenge zezancijom došla nam je realizirana ideja Pokemon GO koja radi na gotovo istom principu kao što je to bilo najavljeno u zezalici. Izgleda da je popularnost džepnih čudovišta i 20 godina nakon njihovog izlaska i dalje dovoljno velika da cijeli svijet poludi na mogućnost da hvataju Pokemone i u suradnji Googlea, Niantica i Nintenda to se uspjelo realizirati. Nintendo je kao vlasnik franšize godinama držao svoje Pokemone u svojim Nintendo ekskluzivama na Gameboyima svih boja i veličina i kao igrive elemente u igrama na svojim konzolama poput SuperSmashBrothers gdje su napravili gulaš od svojih najpopularnijih franšiza, od Super Marija, Pokemona, Metroida, Linka iz Zelde itd. Mogućnost da se Pokemoni hvataju na spravama koje svi nosaju u džepu bez potrebe sa specijalnom konzolom i još k tome da je besplatna (uz mogućnosti kupnji PokeNovčića koje i ne morate kupiti ako malo poradite na svojim skills) je razlog zašto je Nintendo skočio na najveću dioničnu vrijednost u zadnjih 20 godina. Zašto se to desilo i kako to sve funkcionira? Objasnit ćemo vam pobliže.
Prvo treba reći nešto o Nianticu, developeru igre Pokemon GO i njihovoj prethodnoj igri Ingress na čijim temeljima su i Pokemoni napravljeni. Niantic je osnovan kao Googleova pod-firma i samim time imali su pristup Google Maps gdje su korisnici godinama uploadali slike različitih spomenika, umjetnina, lokalnih posebnosti i slično i sa tom bazom podataka su napravili geo-lokacijsku igru Ingress gdje je cilj bio doći na određenu poziciju gdje je nekakva točka od značaja, trg, kip, zgrada, nešto što je bilo moguće „označiti“ (napraviti „claim“ da to pripada vašoj frakciji) i tako triangulariti određen teritorij sa 3 ili više točaka i držati ga što dulje protiv suprotne frakcije. Ovo objašnjenje je jako pojednostavljeno jer nismo ovdje da bi pričali o Ingressu već o temeljima koje je Ingress postavio za Pokemone. Pokemoni koriste njegove podatke koje su korisnici skupljali i u sklopu sa Google Maps slikama napravljen je sloj preko stvarnog svijeta i njegovih cesta u kojem se krećete u stvarnom životu i gdje se oko vas nalaze Pokemon arene i PokeStop stanice na mjestima popularnih okupljališta ili znamenitosti. Razlika između popularnog okupljališta ili znamenitosti je još malo teška za shvatiti, to jest logiku iza koje je nešto je označeno kao Pokemon arena, a nešto kao Pokestop jer ima, na primjer, crkvi koje su Pokemon arena, a ima i crkvi koje su PokeStop. Ovdje u Zadru bar crkvi ne nedostaje pa možemo se čuditi zašto je jedna jedno, a druga drugo, no to nas neće spriječiti da ih posjetimo obje.
A sad na Pokemone! Kojih tjedan dana prije globalnog izlaska igre prvo ju je dobila Australija, pa Amerika i dok su Android korisnici u Evropi i Velikoj Britaniji (koja više nije dio Evrope) mogli lako doći do igre, iPhone korisnici su mogli samo gristi nokte od zavisti i čekati milost da se igra službeno pusti i na Starom Kontinentu. I otoku sa lijeve strane mu. Mi Hrvati, snalažljivi kakvi jesmo, igrali smo ju od samog izlaska, bauljali tih prvih tjedan dana naokolo i pokušavali prokljuviti što kog vraga uopće trebamo raditi. Igra dolazi bez nekog detaljnog tutoriala osim par objašnjenja kako se skupljaju PokeStopovi i slično. Za sve sadašnje i buduće igrače ovdje ćemo neke stvari pojasniti. Prilikom početka igranja u koju se možete ulogirati ili sa svojim Google računom ili napraviti Pokemon trener račun, birate između tri početna Pokemona. Ako tri puta napustite područje u kojem vam se nalazi početni Pokemoni, četvrti put će vam se u izboru pojaviti i Pikachu, koji je toliko rijedak da ljudi slave kad ga ugledaju. Starter Pokemoni su relativno rijetki za uhvatiti kasnije u igri, ali ne morate se zabrinjavati za njih jer će u vašem rastu i razvoju odigrati relativno malu ulogu. Vi kao trener Pokemona dobivate iskustvo, Pokemon bombone i Zvjezdanu prašinu(?) prilikom uspješnog hvatanja Pokemona. Iskustvo vam podiže level trenera s kojim dolaze novi predmeti za dobiti na PokeStop stanicama i podiže se i level pokemona koja hvatate. Pokemon bomboni i Zvjezdana prašina se koriste za level up Pokemona, a za EVOLVE se koriste samo bomboni. Level up vam podiže borbenu snagu vašeg Pokemona za nekih 20-30 CP (combat points) i koristi od 500 do 2000 ili više Zvjezdane prašine i 1 bombon. EVOLVE ovisno o Pokemonu i koliko stadija evolucije ima može ići od 12 bombona ili čak do 400 bombona. Na primjer – Pidgeyu treba 12 bombona za evoluciju u Pidgeotta i 50 bombona za evoluciju Pidgeotta u Pidgeota. Magikarpu treba 400 bombona za evolve u Gyradosa. Ima smisla. Za svakog uhvaćenog Pokemona dobivate 100 Zvjezdane prašine i 3 bombona. Pokemone možete transferirati Profesoru koji će vam za njega dati 1 bombon. Dakle ako želite svog Magikarpa evoluirati u Gyradosa, trebat će vam 100 drugih Magikarpa koje ćete uloviti i dati Profesoru.
100 pokemona X 3 bombona = 300 bombona i 100 pokemona X 1 bombon = 100 bombona te onda 300bombona + 100bombona = 400bombona
Najpametnije bi bilo od svake vrste Pokemona držati po jednog sa najvišim CP, a sve druge slati profesoru za još bombona. Trošiti bombone za level up Pidgeya neće puno značiti za njegovu snagu i pojest će vam dragocjene Zvjezdane prašine, ali ako dva puta evolvate Pidgeya u Pidgeotta i Pidgeotta u Pidgeota onda ćete imati pticu sa mnogo većim CP koju onda možete level upati da ju pojačate još više.
PokeStop stanice vam, ovisno o levelu trenera, daju nove Pokelopte, napitke za oživljavanje onesviještenih pokemona, Maline za smirivanje živahnih divljih Pokemona da vam lakše uđu u Pokeloptu i povremeno dobijete i PokeJaje. Jaja su razlog zbog kojega ova igra najviše i zahtijeva da tumarate naokolo sa upaljenim mobitelom jer dok sjedite na kavi u kafiću oko vas se mogu povremeno nalaziti Pokemoni za uloviti, ali Jaja morate izleći tako da sa upaljenom igrom prehodate 2, 5 ili 10 kilometara (!?!) da bi se iz njega izleglo nešto. Ne treba ni objašnjavati da Jaja od 10km daju rjeđe i famoznije Pokemone od Jaja od 5 i 2 km…
Ono što ste vjerojatno već vidjeli je da Pokemon GO može koristiti vašu kameru kako bi vaš pametni telefon pretvorio u uređaj za „proširenu stvarnost“ ili „augmented reality“. To znači da kad sretnete Pokemona i idete ga pogoditi Pokeloptom možete gledati kroz vašu kameru i Pokemon će se nalaziti na podu, na stolu, na krevetu, na zahodu ili bilo kojoj drugoj podlozi gdje je vaš telefon u tom trenu uperen. Pomicanjem telefona pomiče se i Pokemon pa ga je samim tim izazovnije uhvatiti i baterija se troši više pa kome se to ne sviđa može tu opciju ugasiti čime će pozadina iza Pokemona postati livada a Pokemon će biti centriran u sredini ekrana.
Kad prijeđete level 5 sa svojim trenerom onda možete po prvi put pristupiti bitkama u Pokemon arenama. Prilikom dolaska na 5 level također birate jednu od tri frakcije, Plavi Mistični, Žuti Instinktivni i Crveni Hrabri, koje su predstavljene logoima triju legendarnih pokemona, Plavog Articunoa, Žutog Zapdosa i Crvenog Moltresa. Na moju žalost, ja sam bez informacija odabrao Team Red i sad sam u najnepovoljnijem položaju jer su sve Pokemon arene koje vidim po Zadru ili žute ili plave. To znači da ja moram otići do žute ili plave arene i tući se sa svim trenerima koji su ostavili svoje Pokemone da čuvaju arenu i nakon što ih pobijedim mogu zauzeti arenu za Team Red. Nakon toga treba doći još jedan iz moje crvene ekipe i tući se s mojim Pokemonom čime podiže vrijednost arene i kad skupi dovoljno bodova može pridružiti svog Pokemona mom i onda branimo dvojica pa trojica pa četvorica… dok ne dođe netko iz plavih ili žutih i napravi nama isto što smo i mi njima. I kako sam očigledno brojčano nadjačan mogu se slikati što ću držati Pokemona u areni kad se sve plavi oko mene. Dok držite arenu igrači koji su u vizualnom dometu te arene na karti Pokemona vas vide kao trenera arene likom i imenom i Pokemona kojeg ste odabrali da ju čuva za vas, ali arene se ne drže radi prestiža, slave i barenja komada već zato jer svakih 20 sati kaplje bonus svima koji imaju Pokemone u arenama, za svakog Pokemona se dobije 10 PokeNovčića i nešto zvjezdane prašine. Možete imati do 10 Pokemona u arenama što znači da dnevno možete dobiti 100 PokeNovčića koji inače koštaju 1 dolar za kupiti. PokeNovčiće možete kupiti za 5, 10, 20, 40 i 100 dolara i sa njima možete kupovati predmete u igri, dodatne Pokelopte (nemojte), napitke za Pokemone (nemojte), Mamac za Pokemone na PokeStopu u trajanju od 30 min (mogli bi), Sretno Jaje – podiže zaradu iskustva za duplo u trajanju od 30 min (ne bih preporučio), proširenje torbe u kojoj nosite te predmete (preporuka) i povećanje maksimalnog broja Pokemona koje možete imati odjednom (ne znam baš). S obzirom da imate mjesta za 250 Pokemona koje stalno vraćate natrag za bombone ne vjerujem da vam to proširenje treba pod hitno. Ali već na 8-9 levelu vašeg trenera mogli bi ste osjetiti potrebu za većom torbom jer redovito posjećivanje PokeStopova vas može nakrcati PokeLoptama i napitcima i Malinama i onda se možete naći u situaciji da morate odbaciti neke predmete da bi ste mogli pokupiti PokeStop. Najpametnije za baciti su Pokelopte jer one čine 75-80% plijena iz PokeStopa.
Što se tiče bitaka u arenama, tu je stvar vrlo jednostavna. Odaberete 6 najjačih Pokemona i nadate se da ste jači od Pokemona koji su u areni ostavljeni. Možete pregledati protivnike prije bitke i poslagati svoje Pokemone sukladno njihovima, vodene protiv vatrenih, vatrene protiv lisnatih, električne protiv vodenih… Dok ne spustite areninu vrijednost uzastopnim pobjeđivanjem trenera, nećete ju moći osvojiti u svoje ime. Svaka pobjeda nad svim protivnicima oduzima po jednog protivnika u vašem sljedećem napadu. U slučaju da izgubite, osvijestite svoje Pokemone i dajte im napitak za zdravlje i promijenite taktiku. Bitke nisu ništa posebno zahtjevne… samo tapkate po ekranu za obične napade, pritisnete ekran duže kad vidite da se napunio indikator za specijalni napad i vučete lijevo desno po ekranu da izbjegnete protivničke napade. Koliko sam ja shvatio najbolje je samo tapkati običan napad i ispaliti specijal ako se stigne. Izbjegavanja koja ja smatram da su bila savršena ispadnu direktnim pogotkom u mog Pokemona, a izbjegavanja koja sam mislio da nema ništa od njih su bili promašaj. Moguće je da sam ja loše shvatio kako oni funkcioniraju, ali moja tehnika da navalim sa Pokemonima jačim od onih u areni zasad djeluje i bez izbjegavanja.
Igra još uvijek pati od početničkih greškica, ali velik dio je uzrokovan silnom masom igrača koji su navalili igrati. U prva tri dana od izlaska su potučeni rekordi divova mobilnog gaminga poput Clash of Clans kojima su trebali tjedni da dosegnu te visoke brojeve aktivnih igrača. Zna se desiti da se uopće ne može ući u igru ili da PokeStop se ne može zavrtjeti kako treba ili da Pokemon kojeg ste našli se ne može uhvatiti ili najgore – da Pokemon arenu ne možete osvojiti. Te greške nije lako svariti ako ste posjetili dio grada samo da bi osvojili arenu ali moramo imati razumijevanja… Milijuni igrača, drugi tjedan igranja tek, stotine različitih Android i iOS uređaja… Čudo je da radi uopće.
Neću se uopće obazirati na upozorenja koja se stalno objavljuju o pregaženim ljudima ili prometnim nesrećama na autocesti zbog igranja Pokemona. Ako su ljudi dovoljno glupi da voze i bulje u ekran dok tipkaju poruke, biti će dovoljno glupi i da to rade sa igrom. Sad su se svi našli moralizirati o novoj masovnoj zatupljujućoj stvari koja će nas dovesti do istrebljenja. Ne znam kako sam uopće preživio razne Doomove i Call of Dutye i Grand Theft Auta i World of Warcrafte bez da sam ili postao krvolok ili samoubojica… pa valjda ćemo preživjeti i ovo.
Leave a Comment