Svjetska zdravstvena organizacija je danas prihvatila reviziju Međunarodne statističke klasifikacije bolesti i ostalih problema povezanih sa zdravlje koji su u novom dokumentu naveli i ”poremećaj uzrokovan igranjem video-igara” na listu ovisničkih poremećaja.
Takozvani ”gaming poremećaj” (u originalu gaming disorder) naveden je pod poremećajima vezanima za kockanje u kojem je riječ ”kockanje” samo zamijenjena sa ”gamingom” to jest ”igranjem video igara. Također je klasificirano u sklopu poglavlja o ”mentalnim poremećajima, poremećajima u ponašanju i neurološkim poremećajima’‘. U tekstu je gaming poremećaj opisan kao ”obrazac upornog i stalnog gaming ponašanja (digitalno igranje ili video igranje) koje može biti online (putem interneta) ili offline”. Znakovi da osoba ima ovaj poremećaj su nemogućnost kontrole pri igranju, davanje većeg prioriteta i značaja igranju naspram drugih životnih interesa i dnevnih aktivnosti te kontinuirani rast igranja video-igara bez obzira na negativne posljedice.
Revizija ovoga teksta, koji je dovršen još prije godinu dana, danas je tek odobrena i počinje se koristiti od 1. siječnja 2022. godine.
Mnogi developeri i predstavnici industrije video igara u europi već su reagirali i zamolili Svjetsku zdravstvenu organizaciju da još jedno evaluira i promisli o ovoj odluci. Zajednička izjava poslana njima navodi kako ovaj poremećaj nije zasnivan na nedovoljno dokaza da ga se okarakterizira mentalnim poremećajem te da se ovim činom ozbiljno podcjenjuju trivijaliziraju mentalni poremećaji koji jesu na listi.
Novinari Polygona su se već osvrtali na ovu temu i gdje su stručnjaci naglasili kako se radi o požurenoj odluci Svjetske zdravstvene organizacije i da se radi o takozvanoj ”šund dijagnozi”. Jedan klinički psiholog je naveo da bi ovakva klasifikacija mogla samo pogoršati brigu roditelja koji im dovode svoju djecu na preglede jer smatraju da su ovisni o video-igrama. Iako ova klasifikacija nije isto što i zakon, svakako je bitan aspekt u medicinskom radu te može utjecati na kreiranje raznih drugih politika i mjera kako se odnositi prema ovom aspektu gaming kulture.
Leave a Comment