GoodGame vam donosi serijal tekstova o hrvatskim gaming časopisima. Vjerovali ili ne, ta lista je poprilično duga, puna uspona, padova, zanimljivih i zaboravljenih ličnosti, projekata i priča koje će vas začuditi, zabaviti ili podsjetiti na nešto što ste zaboravili. Nakon pregleda nikad prežaljenog PSX-a i još nekim opskurdnijih izleta, koncetrirat ćemo se u trećem dijelu na neke ”klonove” i krenuti lagano prema sadašnjem stanju.
Uspjeh PSXa na tržište je doveo klonove. Naime, pojavila su se dva lokalizirana časopisa. Prvi je bio Službeni Hrvatski PlayStation Časopis. Prvi broj je izašao u studenome 1999., uz njega se dobivao demo CD i imao je paprenu cijenu od 49.99 kn! Časopis je bio prevedeni Official UK PlayStation Magazine i naš broj 1 je bio njihov broj 51. Razlika je bila i u manjem broju stranica od izvornog izdanja. Velika je cijena utjecala na prodaju časopisa pa su tijekom 2000. odlučili ukinuti CD i smanjiti cijenu na 27 kn. Jedino vrijeme kada je HR PSM imao značajnu prodaju bilo je u razdoblju suše (tj. 3-4 mjeseca ne izlaženja PSX-a). Iako su se u zadnjim brojevima trudili i promijenili mnoge stvari, prodaja časopisa je bila loša i zadnji je broj izašao u ljeto 2001. Da je imao više domaćeg sadržaja i manju cijenu od početka, vjerojatno bi opstao na životu do danas.
Drugi je časopis imao još goru sudbinu. Zvao se PlayStation Power i bio je hrvatski prijevod istoimenog engleskoga časopisa. Prvi broj je izašao u studenom 1999., cijena mu je bila 39 kn i sveukupno je izašlo 5 brojeva. Prilično je rijedak danas i ukoliko ga uspijete nabaviti svaka vam čast.
Od navedenih PSX only časopisa čitanje PSXa predstavlja odličan povratak u vrijeme kada je PlayStation bio najbolja konzola. Mnoge najbolje igre su izašle u razdoblju od 1999. – 2001., a kasniji brojevi predstavljaju prve najave, opise i vijesti o PS2 konzoli. Za ljubitelje PS One konzole PSX je odlično štivo vrijedno nabavke. Mlađima je PSX odličan materijal da vide kako su NL i exGP ekipa (osim B. Jozića) započinjali svoj rad u časopisu i usavršavali ga tijekom godina. Uz Hacker, PSX je obvezno štivo za čitanje i najbolji PlayStation časopis koji je izlazio na ovim prostorima.
U studenome 2002. nakon višemjesečnoga čekanja na TVu se pojavila reklama za „novi“ časopis nazvan GamePlay. Cijena mu je bila 18 kn, kvaliteta papira na razini prvih brojeva PSX-a, a suradnici isti kao u PSX-u. Kud ćeš bolje; em je jeftiniji em je evolucija (časopis za sve konzole). Prvi brojevi su pisani u duhu PSXa, ali su se stil i atmosfera kasnije malo promijenili. Čak je i glavni urednik (Dario Zrno) ostao isti. U prve dvije godine GP je svakim brojem bio bolji i kvaliteta mu je rasla. Prvi ozbiljniji pad kvalitete dogodio se tijekom redizajna časopisa 2005. godine. Naime, pošto je 2005. Hacker propao, odlučeno je u GamePlay dodati PC platformu. Uz to, GP timu se pridružio Damir Đurović. Prvi brojevi poslije redizajna bili su malo razočarajući ponajviše zbog prenatrpanog broja recenzija na prostoru od 100 stranica. Posljednjih godina stvari su se poboljšavale. Tijekom 2010. dolazi do značajnijeg porasta kvalitete časopisa. Nažalost, poboljšanje kvalitete GP-a značilo je i povećanje troškova. NCL grupa krajem 2010. zapada u financijske probleme i od redakcije zahtjeva tiskanje časopisa na lošijem papiru s manjim brojem stranica i reduciranim troškovima. Normalno, Zrno je odbio taj prijedlog. Posljednji broj GamePlaya koji je izašao bio je broj 99 (nažalost, 100. broj nije izdan) iz ožujka 2011. Iako je NCL grupa planirala pokrenuti novi GamePlay (u tiskanom obliku i kao web portal), to se nažalost nije dogodilo.
Prvi brojevi GP-a nekako odišu onim prepoznatljivim PSX humorom. Kasnije se sve razvodnilo i ta je čarolija je nestala. Razdoblje prije 2006. ima recenzije najboljih PS2, Xbox i Game Cube igara. Većini je mlađih gamera GamePlay bio prvi časopis koji su čitali i, unatoč povremenim padovima i usponima u kvaliteti, zanimljivo je štivo za čitanje. Da nije bilo krize u NCL-u doživio bio 100 brojeva i 10 godišnjicu (2012.) i postao bi drugi najdugovječniji hrvatski gamerski časopis. Objektivno, poslije pojave ADSL-a GP je kao časopis izgubio na važnosti. Jednostavno nije bio zanimljiv kao nekada. Ukoliko možete nabaviti ranije brojeve svakako to učinite, nećete požaliti.
Srećom, poslije smrti GP-a nismo morali dugo čekati na novi časopis. Dario Zrno i Družina od Vješala po se drugi put dižu iz pepela i donose nam Next Level. Treći časopis iste ekipe u razmaku od 12 godina trebao biti zanimljiv i odličan, zar ne?
Next Level je u stvari GamePlay + ono što je trebalo biti redizajn GP da je doživio stoti broj. Časopis ima više stranica (132 str.), veću cijenu (25 kn), dolazi s omotom, 4 stranice su posvećene retro igrama, suradnici su isti, a pojavila su se i neka nova lica.
I tako smo došli do kraja ovoga kronološkog pregleda gamerskih časopisa. Pregledavajući navedene časopise prisjetili smo se nekih drugih vremena. Tada su časopisi bili bolji, kvalitetniji i s veseljem smo ih čitali. Uživali smo u najavama i recenzijama novih igara, radovali se kada smo vidjeli naslovnicu novoga broja na kiosku. Teme broja bile su zanimljive i odlične. Reportaže i vijesti sa E3-a, ECTS-a,TGS-a su nam predstavljale radost. U to vrijeme prohodi i šifre su bili sastavni dio časopisa i dobro su nam došli kao pomoć. Nažalost, sve se promijenilo. Jedino što nam je ostalo su kolekcije naših časopisa i uspomene…
Leave a Comment