Svi obožavatelji Budokai Tenkaichi igara znaju da ako ste imali PlayStation 2 morali ste imati ovaj serijal. Čekali smo 17 godina da izađe Dragon Ball: Sparking! Zero, naslov koji je odmah oborio sve rekorde unutar serijala. Ova igra ne samo da je vratila nostalgične uspomene na nezaboravne Budokai Tenkaichi igre, već je ponovno potvrdila zašto toliko volimo Dragon Ball i koliko je ova franšiza posebna.
Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 3 (u Japanu poznat kao Dragon Ball Z: Sparking! Meteor), bio je treći dio ovog slavnog serijala. Igra je prvobitno objavljena za PlayStation 2 i Wii u Japanu 4. listopada 2007. godine, dok je u Europi verzija za PS2 objavljena 9. studenog 2007., a Wii verzija stigla je nešto kasnije, točnije 15. veljače 2008. godine.
INFO BOX
Ovaj treći nastavak ostao je zapamćen po svom bogatom sadržaju, uključivao je 98 likova u čak 161 obliku, što je bio najveći popis likova u serijalu do tada. Također se ističe značajkama kao što su Battle Replay, koji je omogućio snimanje borbi i njihovo spremanje na vanjsku memorijsku karticu, te dnevnih i noćnih faza koje su nekim likovima omogućile transformaciju. Osim toga, verzija za Wii donijela je prvi online multiplayer u seriji i pružila je igračima borbe protiv drugih igrača diljem svijeta. Ovaj mod uključivao je i sustav rangiranja.
Verzija za PlayStation 2 nudila je jedinstveni Disc Fusion System. Umetanjem diska iz Tenkaichi 1 ili Tenkaichi 2 mogli ste otključati dodatne modove poput Ultimate Battle ili Ultimate Battle Z. Sigurni smo da danas još uvijek postoje grupice igrača koji vode žestoke rasprave oko toga jeli Budokai 3 ili Budokai Tenkaichi 3 bolji. Međutim, te dvije igre su dosta različite, ali ono po čemu potonji definitivno iskače je sama grafika, glasovi likova, animacije i glazba. Priča je također bila podijeljena u sagama, ali je bila nešto kraćeg spektra pa niste imali slobodu kretanja po svijetu.
Brza i munjevita borba, a prikazani su i likovi iz filmova
Borba je u ovoj igri bila jako dinamična i pružila je najvjerniji doživljaj Dragon Balla u usporedbi s bilo kojom drugom igrom. Bilo je gušt učiti bezbroj kombinacija i combo napadaja, a još bolje pretvarati se u razne transformacije. Dok se većina Dragon Ball igara fokusira na događaje iz Dragon Ball Z, rijetko se obraća pažnja na originalni Dragon Ball ili Dragon Ball GT. Sve to smo dobili u ovoj igri. Uz to, u trećem nastavku pojavili su se i likovi iz filmova pa je to sve bilo ukomponirano u jednu igru.
Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 3 isto tako nudi i one momente „što ako“. Što ako je Android 16 poslan u prošlost da ubije Gokua kao dijete? Ili što ako se rasa Saiyana zapravo borila protiv Frieze i njegove vojske umjesto da je zatečena nespremna?
Misija 100 skriveni je dio ove igre. To je set od 100 borbi protiv unaprijed postavljenih protivnika i za svaku od njih morate izgraditi tim koji se uklapa. Za neke imate zadatak odabrati određeni broj boraca, a za druge morate stvoriti tim s DP bodovima, pri čemu najjači borci koštaju najviše DP-a.
Bilo je tu još nekakvih manjih opcija i mehanika, ali stvar je u tome da se jedna tako starija igra prodala u 4 milijuna primjeraka kroz neki duži period, dok je, primjerice Sparking! Zero prodan u 3 milijuna primjeraka u samo 24 sata. Dragon Ball ostat će uvijek kao jedna legendarna franšiza čak i ako Akira Toriyama više nije s nama.