Drugog dana naše blagdansko -novogodišnje Prašine nastavljamo sa još jednim ”puzzle” platformerom koji je (i još starijim) gamerima i gamericama ostao u srcu. Izgubljeni vikinzi, kada se sjetim svog prvog susreta s njima, očaravali su mistikom i nejasnoćom čim krenete igrati. To nije ništa čudno budući da je premisa igre da su tri hrabra vikinga oteta od strane izvanzemaljca i odvedena u tehnološki napredan svemirski brod iz kojeg su, nekako, dobili priliku da pobjegnu.
Igra je originalno došla iz Švedske, a iza izrade igre stajala je tvrtka Silicon & Synapse. Danas se ta tvrtka zove Blizzard Entertainment (vjerojatno ste čuli za njih, ekhm), a igra je izdana preko jednako poznatog izdavača igara Interplay Entertainment. Igra je izašla na razna, tada moćna, računala davne 1993. godine i nudila je nešto dosta različito od drugih platfromera kao što je bio Nintendov Super Mario. Naravno, sa Super Mariom se teško moglo sukobljavati na tržištu u to vrijeme, no izgubljeni vikinzi su imali lijepi ”spin” jer su tražili od svojih igrača i igračica razmišljanje u kombinaciji s dobrim upravljanjem. Također, igra je nudila šarolike lokacije (jer je taj svemirski brod nekako i putovao kroz vrijeme ili omogućavao putovanje kroz vrijeme kroz određene portale, ne sjećam se točno, možda mi netko od vas može osvježiti pamćenje) što je dodatno dalo na raznovrsnosti i novitetima nakon što pređete neke teže dionice. Još ostaju sjećanja na odustajanja od igranja zbog težine, vraćanje levelu nakon par tjedana odmora, bezuspješnih pokušavanja upotrebe novih ideja, ali i zadovoljstva nakon riješene zagonetke. Za 1993. godinu, i za nekoga tko je tek ulazio u svijet video igara, bilo da je pokretao igru u DOSu ili igrao kasnija izdanja na Sega Mega Drive i Super Nintendo konzolama, različite sposobnosti svakog od tri vikinga pružalo je dodatan sloj igri koji se nije viđao često – jedan od njih je mogao gledati, drugi je rušio zidove te trčao i skakao brže od ostalih, dok je treći bio najkorisniji u borbama.
Veliki uspjeh igre doveo je do izrade nastavka koji je doveo još dva igriva lika, iako se i dalje igralo samo sa njih tri. Srećom su ljudi iz Blizzarda na vrijeme procijenili da bi to ipak bilo preteško iskustvo. Iako je igra izašla 1995. godine, dobila je svoje svojevrsno remaster izdanje za moćnije konzole od Super Nintenda – PlayStation, Segu Saturn i PC, naravno, gdje su vikinzi bili u tada neizbježnom 3D ruhu izdani dvije godine nakon originalnog izlaska. Mnogi i dalje smatraju da je vrhunac igre bio prvi dio i da je općenito 2D okruženje prava vizualna prezentacija za ovu igru. Ukoliko dođete u priliku da danas zaigrate prvi ili drugi dio (igra bi trebala biti dostupna besplatno na Battlenetu), svakako ne propustite, pogotovo ako ste dio današnje mlađe generacije. Težina i pristup bi vas mogli ugodno iznenaditi. I, ne zaboravite, za uspješno završavanje svakog levela, sva tri vikinga moraju doći do cilja!
- Vikinzi se pojavljuju kao igrivi likovi u Blizzardovoj igri Heroes of the Storm.
- Lost Vikings nije bila prva igra s idejom kontroliranja tri lika i riješavanje zagonetki uz skakanje u platformerskom stilu, mnogi navode da je prva igra tog tipa bila igra Gobliiins.
- Vikinzi se pojavljuju i u World of Warcraftu, ali kao neigrivi likovi
- opet nada ostaje da bi mogli vidjeti neku novu verziju igre, ali kako tvrde fanovi na forumima, pretpostavlja se da bi to moglo biti na mobilnim platformama ili handheld konzolama
Leave a Comment