Tko je imao onaj ”lažni Nintendo” u devedesetima, zasigurno nije mogao izbjeći jedan čudan Donkey Kong klon koji se tada nalazio u ponudi među 5000 igara na konzoli (čiji je broj zapravo bio bliži jednoj nego četiriju znamenkama, no nema veze, što je bilo – bilo je). No, iako su ga mnogi igrali u devedesetima, vrijedi napomenuti da je igra izašla zapravo još ranije, 1983. godine. Igra je izašla na arkadnim automatima, izdao ju je Nintendo, a kasnije je svoje mjesto našla prvenstveno na Atariju. Miyamoto i Nintendo su prvotnu ideju koju smo vidjeli u Donkey Kongu objavljenom dvije godine prije izlaska ove igre, htjeli iskoristiti upravo na igri temeljenoj na Popeye stripu, no nisu mogli dobiti licencu na vrijeme. Koncept spašavanja djeve bio je povučen iz Popaja, no i tradicionalnih bajki kao što je Ljepotica i Zvijer. Nakon uspjeha prvog Donkey Konga, u kojoj je poznati Kong bio negativac, kasnije se Nintendo ipak dočepao licence za Popaja pa su probali i izdati i igru s likovima iz ovoga proizvoda.
Ukratko rečeno, Popeye igra, koja je adaptacija popularnog animiranog serijala (i stripa) Popeye (Popaj) donosila je sve poznate likove iz tog serijala, a ujedno je bila i jedna od prvih platformera u gaming industriji. Istina, Popaj nije mogao skakati nego se penjao po ljestvama i napadao šakom svoje protivnike, no svejedno je bilo bitnih elemenata koje su i danas prisutne u platformerima. Jedan od njih je bio skupljanje srca koje je Oliva sa vrha ekrana bacala Popaju, a usto je bacala i druge stvari koje ste morali skupljati bježeći od neprijatelja kako bi u konačnici došli do Olive i spasili je. Standardno, sa prelaskom lakših levela, težina postaje sve jača, igra brža i sve više se testiraju vaši živci. Pomagao je i puno danas klasični power-up koji je u slučaju Popaja, naravno, bio špinat, koji ga je činio nepobjedivim na određeno vrijeme. I tako je igra išla level za levelom, mijenjala boje, količinu ljestvi, količinu opasnosti i zabavljala ljude prvenstveno preko zapisivanja high scoreova u arkadama, a kasnije pružala sate i sate zabave u svojoj malo ”osakaćenoj” verziji na opskurnim Nintendovim konzolama.
Iako nije igra na koju se mnogi referiraju, prvenstveno zbog toga što je Donkey Kong puno popularnija igra sa više nastavaka i danas ikoničnim statusom, vrijedi se ponekad sjetiti projekta koji je imao puno utjecaja na nekoga tko je postao puno slavniji, projekta koji je zaboravljen i o kojem se ništa ne zna, a bio je zaslužan za lijepe uspomene mnogim gamerima i gamericama. Here’s to you, Popeye!
Leave a Comment