Kad se zapitate zašto se Capcom trudio uopće oko story modea za Street Fighter V, samo se sjetite Street Fighter Alpha serijala. Naravno, priča nije bila vrhunac gaming industrije ni tada ni danas, no svakako je davala jednu dodatnu dimenziju jednoj iznimno zabavnoj fighting igri krcatoj likovima iz raznih prijašnjih Street Fighter igara. Veliki PlayStation hit izašao je 1998. godine kada je općenito žanr fighting igara žario i palio, što u 3Du što u 2Du. Posebnost igre je bio i Arcade mode koji bi ugodno iznenadio sa podugačkim završnim animacijama i djelićima priče likova o čijim sudbinama i motivacijama nismo previše razmišljali prije toga, unatoč (ne)slavnom Street Fighter filmu koji je svu tu apsurdnost i raznolike likove (koji su ujedno bili i snažni stereotipi raznih zemalja, etniciteta, rase) pokušao prizemljiti kroz još apsurdniji film. Priča nije shvaćena ozbiljno, no bila je interesantna i zabavna, sa puno podloga za daljnje šale koje još kruže internetom i među SF fanovima.
Zašto Alpha 3, a ne ”jedinica” ili ”dvojka” u ovoj retrospektivi? Pa prvenstveno je razlog tome što je gameplay bitno drugačiji od prijašnje dvije Alpha igre, broj likova puno veći, a i dostupna su nam tri različita stila borbe koji su preuzeti iz drugih Street Fighter igara. Potonje je bio najrevolucionarniji dio igre jer je omogućavao i ozbiljnijim igračima i amaterima da izaberu stil koji im se najviše dopada i koji im je dobar za određenog lika. Veliki broj comboa, varijacija, načini ponašanja likova i razlike u igranju sa nekim dosta različitim likovima pružali su veliku dugotrajnost i igrivost svima koji su imali još nekoga u blizini da igra s njima versus mode na svakodnevnoj bazi.
Igra je imala 35 likova (barem što se tiče PlayStation verzije, na drugima je kasnije imala i više, sve do 39 likova), a među njima su bili skoro svi SF likovi kojih se možete sjetiti do današnjeg dana. Naravno, najmanje je ipak onih iz Street Fighter III, no to je sudbina koja prati igru sve do izlaska petog nastavka koji nam napokon donosi mnoge likove iz ”trojke” u novom ruhu. Za tadašnje doba, animacije su bile iznimno dobre, lijepe i brze te su svakako služile kao dobar argument svim onima koji su preferirali 2D fighting igre naspram pomame 3D tučnjava kao što su Tekken i Soul Calibur. Naravno, pravi fanovi su za sve te igre našli mjesta, pa tako možda i u današnje vrijeme netko zbog ovoga odluči po prvi put posjetiti ovu igru koja je ostavila sjajne temelje za budućnost Capcomovih franšiza.
- PlayStation verzija je prodana u preko milijun primjeraka.
- Shin Akuma i Evil Ryu, zle verzije dva popularna lika, nisu bile igrive u arkadnoj verziji nego su se tek pojavili u PlayStation verziji
- Igra se pojavila na PlayStation Networku 2011. godine i bila je dostupna i na PlayStation 2 konzoli
- Igra je izašla i na Segi Saturn, te je upravo ta verzija dobila najvišu ocjenu u poznatom japanskom gaming časopisu Famitsu.
- 2000. godine je izašao i dugometražni animirani film Street Fighter Alpha: The Animation, temeljen na priči likova iz Alpha serijala
Leave a Comment