Miš. Periferija koju mnogi random korisnici računala obično ne primjećuju niti tom čudesnom predmetu pridaju previše pažnje. No, mi nismo obični korisnici računala i ovdje nije riječ o običnim miševima. Ovdje je riječ o komadu hardwarea bez kojeg svaki pravi gamer ne može zamisliti svoj dan, ekstenziji njegove ruke kojom upravlja virtualnim svijetom.
Razer je ime koje je svakom gameru zasigurno dobro poznato. Tvrtka je to koja se specijalizirala upravo za proizvodnju hardwarea posebno za gamere te u svom širokom asortimanu nude razne modele kojima pokrivaju sve aspekte i potrebe gamera.
O Razeru
Razer je vodeći svjetski brand u svijetu gaminga. Osnovali su ga 1998. Min-Liang Tan (CEO) i Robert “Razerguy” Krakoff (President) s nekolicinom ostalih gamera u malenom uredu u San Diegu, Kalifornija. Danas imaju stotine zaposlenih diljem svijeta s uredima u 9 gradova, uključujući San Francisco, Hamburg, Seoul, Shangai i Singapore. Njihova vizija je od početka bila stvoriti najbolji svjetski gamerski brand, a svoj cilj su ostvarili dizajniranjem najboljeg gaming hardwarea.
Na testiranje smo dobili Naga Hex model, koji je zapravo nešto slabija, a time i pristupačnija verzija starijeg zmijskog brata Naga (koji dolazi u još dvije verzije, Naga Molten i Naga Epic). Ono što ovu seriju miševa čini posebnom i izdvaja je od drugih gamerskih miševa jest njezina ciljana namjena, igranje RPG/MOBA žanra.
Specifikacije:
– 6 MOBA/action-RPG optimiziranih mehaničkih tipki za palac
– 11 potpuno programibilnih Hyperesponse tipki
– Specijalni mehanizam u tipkama koji omogućava i do 250 klikova u minuti
– Životni ciklus od 10 miliona klikova
– Razer Synapse 2.0 podrška
– 5600dpi Razer Precision 3.5G laserski senzor
– 1000Hz Ultrapolling/1ms vrijeme odgovora
– Veličina: 116 mm (dužina) x 70 mm (širina) x 46 mm (visina)
– Težina: 134 g
Karoserija
Odmah da riješimo u startu, Naga Hex je ergonomski miš, dakle namjenjen samo za jedan tip ruke, u ovom slučaju za dešnjake (verzija za ljevake ne postoji). Ergonomski miš obično znači da će vam ruka lijepo i udobno obuhvatiti miš ili pak da će miš udobno ležati u vašoj ruci, ovisi iz kojeg kuta gledate. No, kao što smo rekli na početku, nećemo biti tako površni, ovakva razmišljanja su možda za obične korisnike kojima je miš samo komad plastike s kojim pomiče kursor na ekranu. Kod gamera je bitan svaki djelić i svaki sitan detalj na samom mišu, a moderna gamerska studija je pokazala da igrači svoje miševe vole držati na različit način te su izračunali ukupno tri različita ”hvata” miša. Radi se o ”claw”, ”palm” i ”fingertip” načinima držanja miša. Većina vas je vjerojatno upoznata s ovim terminima, ali moramo napomenuti i radi onih koji svoj miš previše vole pa i ne razmišljaju kako ga drže.
Detaljan opis, razlike, pozitivne i negativne stvari, možete pronaći na priloženom linku. Sada kada smo to riješili, bit će nam lakše objasniti vam i predočiti o kakvom se mišu radi. Svi smo svjesni koliko je teško odabrati pravi miš, jer mnogi nemaju priliku držati miš u ruci prije kupnje, pa se ponekad kupnja miša svede i na ”pucanj u prazno”. No da ne duljimo, vratimo se našoj Nagi Hex.
Na prvu, miš izgleda zbilja super i prvo što vam zapne za oko je gornji dio izveden u metalik zelenoj boji koja se presijava (postoji i crvena metalik verzija), a preko njega je premazan sjajnom i glatkom plastikom, za razliku od donjeg i bočnog dijela miša koji je izveden u crnoj gruboj plastici i omogućava da Naga čvrsto stoji u ruci. Na gornjoj strani se naravno nalazi i Razerov logo, koji pulsira u zelenoj boji. Osim dvije standardne tipke, tu se nalazi scroll kotačić i dvije tipke koje služe za pojačavanje i smanjivanje osjetljivosti senzora miša, no to se naravno može programirati za bilo koju drugu funkciju. Scroll kotačić je pomaknut malčice više, obložen je mekanom rebrastom gumom, a rubovi mu također svijetle zelenom bojom. S donje strane miša, gdje je smješten laserski senzor, nalazi se 5 kvalitetnih jastučića od teflona, koji osiguravaju ugodno i glatko klizanje po gotovo svim površinama i podlogama.
Sada dolazimo do dijela koji ovaj miš čini posebnim, a to su naravno tipke koje se nalaze na lijevom boku miša. Naga Hex je dobila svoje ime upravo iz razloga što se tu nalazi šest tipki raspoređene u krugu ili šesterokutu, iako su same tipke zapravo osmerokutnog oblika. Tipke su mehaničke i jako su kvalitetne, numerirane brojevima koji također svijetle. Raspoređene su u već spomenutom šesterokutu oko središnjeg plastičnog i izbočenog dijela (gumiran je), koji je predviđen kao mjesto na kojem leži vaš palac. S mišem dobijete dodatna dva nastavka za taj plastični dio koji možete promjeniti po vašoj želji, ovisno koji vam više paše. Dolazimo do možda najvećeg problema ovog miša. Naime, bočne tipke su pomaknute previše prema natrag, a s obzirom da cijeli miš kontrolirate tako da vrh palca morate držati na tom malom središnjem dijelu, javljaju se veliki problemi – nehotično i slučajno pritiskanje bočnih tipki. Pošto autor ovog teksta svoje miševe drži sa palm gripom, Naga Hex mu nikako nije pasala u ruci. Naga je, pokazalo se, stvorena isključivo za claw stisak i ukoliko ga nemate namučit ćete se s kontroliranjem miša. Ovo je vjerojatno najveći minus ovog malca, s obzirom da je u startu primamljiv samo ograničenoj skupini gamera koji igraju dotičan žanr. S druge strane, ako imate claw stisak, imat ćete osjećaj da ste rođeni s ovim mišem.
Ostatak koji moramo spomenuti je naravno kabel. Kvalitetan je, malo deblji od dosadašnjih razerovih kabela, te je pleten, što sprječava bilo kakvo petljanje i lomljenje kabela. Dug oko 2m, što vam je dovoljno za apsolutno sve potrebe, pa i vješanje. Usb konektor je naravno pozlaćen, što nikako ne doprinosi boljoj konekciji i kvaliteti i tu je više radi ukrasa, a danas više-manje svi proizvođači koriste takav pristup pa zašto ne bi i Razer. Što se težine miša tiče, po našem mišljenju miš je prelagan (134g) no to ne možemo navesti kao minus jer ne vole svi gameri teške miševe, ali pošto Razer tvrdi da su najbolji kad su u pitanju gameri, lijepo bi bilo da su nam dali i utege i mogućnost da sami odredimo optimalnu težinu.
ISPOD HAUBE
Došlo je vrijeme da malo zavirimo i pod haubu dotičnog miša. Tu se nalazi Razer 3.5G laserski senzor, što vam je u prijevodu Philipsov Twin Eye PLN 2032 laser, već provjerene kvalitete. Osjetljivosti do 5600DPI-a, s polling rateom (ciklično ispitivanje) do 1000Mhz. Polling rate je vrijednost koja govori koliko puta u sekundi miš pošalje/prijavi svoju poziciju računalu, a Razer sa svojom Ultrapolling tehnologijom po defaultu podešava miš na 1000Mhz, što u prijevodu znači da miš s računalom komunicira 1000 puta u sekundi. Naga Hex može polling rate podesiti na tri vrijednosti (125/500/1000), što ukupno vrijeme odaziva spušta na 1ms. Naga sadrži i 64KB interne memorije, što je više no dovoljno za pohranjivanje svih vaših profila i finih postavki miša, pa kad ga drugi put priključite na neko računalo on automatski radi podešen na tim postavkama bez ikakve potrebe za dodatnim driverima ili softwareom. Tko pak voli u svakom trenutku imati slobodu podešavanja također će biti zadovoljan s Nagom Hex, jer je ona podržana novim Razerovim Synapse2.0 softwareom, koji je u principu klasičan software za podešavanje postavki miša samo što sve postavke preko vašeg korisničkog računa sprema u Razerov cloud server, da vam zauvijek budu na dohvat ruke i spremni za korištenje.
Miš je zbilja iznimno precizan, bilo pri običnom radu na računalu, bilo u igrama, te većina gamera sigurno neće imati nikakve zamjerke na preciznost miša. A valja napomenuti da Naga Hex ima i mogućnost nadogradnje putem novih firmwarea, što znači da će Razer još neko vrijeme sigurno poboljšavati i unaprjeđivati dotični miš do njegovog maksimuma.
ZAKLJUČAK
Ponekad je teško dati konačan sud o mišu, svaki gamer ima svoje mišljenje, potrebe i želje oko svog primjerka. No pokušat ćemo biti realni. Detaljno smo opisali svaki segment i ako ćemo sumirati, zaključak govori da je Naga Hex odličan miš. S jedne strane tu je ograničenost njegove primjene u smislu da ovakav miš najviše služi za igranje RPG/MMO/MOBA igara i tko traži miš isključivo za to bit će i više nego zadovoljan. Minusi koje smo naveli se svode na raspored miša koji, pokazalo se, paše u ruku samo za korisnike sa CLAW stiskom i to savršeno. Ostali korisnici kojima taj grip ne paše, neće biti zadovoljni s mišem i imat će problema s nehotičnim pritiskanjem bočnih tipki. No jedna zamjerka ne može donijeti opću negativnu sliku o cijelom proizvodu. Dapače, miš je precizan, ima apsolutno isti, kvalitetni laserski senzor kao i njegova velika braća Naga, Naga Epic i Naga Molten, a jeftiniji je od njih. Izrada je ovog puta iznimno kvalitetna i daje osjećaj kvalitete i čvrstoće. Ako tražite ovakav tip miša ne morate razmišljati, Naga Hex je zaista odličan izbor.
Zahvaljujemo se Tehnomarketu Hrvatska i Feniksu na ustupljenom testnom modelu.
Leave a Comment