INFO BOX
- DEVELOPER: Traveller’s Tales
- PUBLISHER: Warner Bros.
- PLATFORME: Xbox 360, PS3, PC, PS Vita, DS, 3DS
- ŽANR: Akcijska avantura
- DATUM IZLASKA: 23. studenog 2012.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: Xbox 360
Kako napraviti dobru igru, koja će biti zabavna i djeci i odraslima? Vrlo lako – iskoristite dvije popularne licence od kojih je jedna LEGO i ubacite zabavan co-op mod začinjen sa slatkom dozom humora i simpatičnosti. Ne vjerujete? Samo pogledajte ekipu iz Traveller’s Talesa, koja već duži niz godina uspješno koristi ovaj recept. Iz godine u godinu naviknuti smo na to da nas ekipa iz Traveller’s Talesa počasti barem jednom super slatkom igrom iz svoje bogate LEGO ponude, koja se pojavi na gotovo svim postojećim platformama. Moramo priznati da, koliko god hiperproduktivni bili dečki i cure iz spomenutog razvojnog tima zaista znaju svoj posao, jer sve dosadašnje LEGO igre bile su podjednako zabavne. Do sada smo imali priliku zabaviti se uz nekoliko kockastih inačica sjajnih filmskih serijala – družili smo se sa kockastim Jedijima u čak tri LEGO Star Wars igre, rekreirali smo sve pustolovine legendarnog Indyja u LEGO Indiana Jones igrama, dva puta smo posjetili Hogwarts i vidjeli što radi Harry Potter, borili smo se protiv kriminala sa popularnim DC super junacima u LEGO Batman igrama, plovili Piratima sa Kariba, čak smo zaigrali i kockasti Rock Band! No tu nije kraj, jer Traveller’s Tales nema namjeru tako lako odustati od ove dobitne kombinacije – već je najavljen novi serijal Legends of Chima, potvrđeni su i Marvelovi super junaci, a na Wii U uskoro stiže i LEGO GTA inačica, LEGO City Undercover. No prije nego što nas ovaj razvojni tim zatrpa svim tim igrama, imamo priliku zaigrati još jedno fantastično ostvarenje, sa još jednom velikom filmskom licencom, čije je pojavljivanje u virtualnom LEGO svijetu bilo samo pitanje vremena – konačno nam je stigao i LEGO The Lord of the Rings!
ONE BRICK TO RULE THEM ALL!
Tolkienov svijet Gospodara prstenova, koji je Peter Jackson maestralno pretvorio u oskarovska filmska ostvarenja jednostavno je idealan za jednu LEGO igru. Ova kockasta interaktivna interpretacija vjerno prati priču Jacksonove trilogije, a sam njezin koncept nije se značajno promijenio u odnosu na sva dosadašnja LEGO ostvarenja. Ponovo je pred nama još jedan simpatični akcijski platformer, doduše s nešto mračnijom atmosferom od one na koju smo navikli igrajući Traveller’s Talesova ostvarenja. To je sasvim normalno, jer The Lord of the Rings svakako nije mala simpatična bajka za djecu, već ozbiljno djelo u kojem su nesreća, rat, smrt i zlo najobičnija svakodnevica. No čak i unatoč tomu, igra je zadržala onu dobro prepoznatljivu dozu nevinog humora.
LEGO The Lord of the Rings je velika igra, čija je koncepcija zasnovana na open world sustavu. Pred nama je velika mapa Međuzemlja, na kojoj se nalazi 18 velikih levela (plus dodatni bonus level), vjerno preuzetih direktno iz filmske trilogije. Tijekom igre posjetit ćemo Shire i Bree, susresti se Nazgulima na Weathertopu, oformiti družbu u Rivendellu, prijeći snijegom zatrpani Caradhras i istražiti rudnike Morije, izgubiti prijatelja u Amon Henu, lutati s Gollumom kroz Dead Marshes, srčano se boriti rame uz rame s kraljem Teodenom u bici kod Helmovog ponora, jedva izvući živu glavu u opsadi Osgiliatha, vidjeti strašni Minas Morgul, herojski se boriti na pelenorskim poljima te dati posljednju šansu Frodu očajničkom bitkom ispred Crnih dveri i, naravno, doći u samo srce Uklete planine i učiniti ono što nitko do sada nije želio – uništiti taj prokleti prsten i zauvijek uništiti zlog Saurona. Da, kao što vidite, igra uistinu vjerno prati sve događaje iz fantastične trilogije. Isto tako, igra je prepuna nezaboravnih trenutaka, koji su nam se duboko urezali u sjećanje prilikom gledanja filmova (trenutak Boromirove smrti, borba s Balrogom, Enti, jahanje kroz pobješnjele horde orkova uz zvuk rohirimske trube, bijeg iz Šelobine jazbine..). Jednostavno, ne postoji fan Gospodara prstenova koji će ostati ravnodušan na sve ovo što nam nudi ova igra. Je li ovo konačno The Lord of the Rings igra kakvu ova franšiza i zaslužuje?
EPSKA KOCKASTA AVANTURA
Gameplay mehanika ove igre, uz nekoliko sitnih noviteta, identična je dosadašnjim LEGO igrama – igra predstavlja dobri stari button masher platformer prošaran prilično lakim zagonetkama, što je i logično, jer igra je prvenstveno namijenjena mlađoj populaciji.
Gotovo svaki level će vam donijeti mogućnost igranja s drugim likom iz prstenove družine. Ukoliko igrate sami (što nikako ne preporučujem iz razloga što je ova igra jednostavno namijenjena igranju u društvu), pored lika kojeg kontrolirate, društvo će vam uvijek praviti još nekoliko likova. U svakom trenutku, pritiskom na odgovarajuću tipku, moguće je uskočiti u njihovu kožu, a takvo što će ponekad i biti potrebno jer koncepcija igre je zasnovana na korištenju određenih sposobnosti, kojima svaki lik raspolaže – na primjer, naš dobri stari patuljak Gimli svojom sjekirom može razbijati napukle stijene i na taj način krčiti put pred ostatkom ekipe; Sam može kopati a, zahvaljujući svojim šumarskim sposobnostima, Aragorn može pronalaziti skrivene i zakopane predmete. Odabir pravog lika u pravom trenutku ključan je za rješavanje problema na koje ćete naići igrajući ovo ostvarenje. Svaki lik može sa sobom nositi do 8 predmeta (oružje, napici, oprema), koji se mogu kombinirati s ciljem stvaranja drugih korisnih stvarčica, poput lopate ili recimo, štapa za pecanje isl. Ovo je prvi put u jednoj LEGO igri da se naziru RPG elementi, jer u igri je moguće pokupiti razna poboljšanja a tu je i simpatični crafting sustav. Sjećate li se zlatnih kockica koje ste imali priliku skupljati u drugim LEGO igrama? E pa one su sada zamijenjene bijelim mithril kockama, koje sada imaju i drugu svrhu – Blacksmith (kovač), kojeg možete pronači na mapi Međuzemlja, od njih vam sada može napraviti mnoge nove korisne predmete, ali pod uslovom da pronađete nacrte za pravljenje istih. Mihril kocke dobivate uspješnim završavanjem levela, ali dobar dio njih možete pronaći i diljem velikih levela.
Već smo spomenuli da je koncepcija igre zasnovana na open world principu. Takvo što smo imali priliku vidjeti i u prošloj Traveller’s Talesovoj igri, LEGO Batman 2: DC Super Heroes. Na velikoj mapi Međuzemlja nalaze se gore spomenuti leveli i brojni sidequestovi kojima možete pristupiti. Sami leveli sastoje se od glavnih i sporednih misija. Glavne misije veoma su raznolike (masovne bitke, sekvence šuljanja..) i prate osnovnu premisu same igre, dok su sporedne tu kako biste osvojili dodatne predmete i otključali brojne collectiblese. A Collectiblesa ja zaista mnogo.
Tijekom igranja imat ćete priliku otključati preko 80 likova iz igre, koje ćete kasnije moći korisiti za igranje. Među njima se nalaze i neki likovi, čije je nepojavljivanje u filmovima izazvalo silna negodovanja (tu prije svega mislimo na nezaboravnog Toma Bombadila, ali i na mnoge druge, poput patuljka Gloina ili totalno otkačenog čarobnjaka Radagasta).
Za završetak igre trebat će vam nekih 10-15 sati, međutim ukoliko se odlučite na stoprocentni prelazak, to vrijeme slobodno možete udvostručiti, a ne gine vam i ponovno igranje igre s nekim od otključanih likova. Vjerujem da LOTR fanovima takvo što neće smetati.
DOBRO-LOŠA PREZENTACIJA
Sve dosadašnje LEGO igre bile su prilično slatka ostavrenja sa dobrim tehnikalijama. Ni LEGO The Lord of the Rings nije izuzetak. Naprotiv, ovdje je sve podignuto na još višu razinu, no spektakl poput Gospodara prstenova to svakako i zaslužuje. Grafika i efekti u igri (osobito svjetlosni i vodeni) su veoma dobri, vizualni prikaz je zaista raskošan kada je u pitanju paleta boja, međutim dobro istreniranom oku bit će jasno da godine polako počinju da sustižu toliko puta već korišteni grafički pokretač. Iako sve izgleda veoma dobro, krajnje je vrijeme da razvojni tim konačno poradi na novom engineu, jer teško da od ovoga mogu napraviti bolje. Glazba i većina zvučnih efekata posuđeni su direktno iz filma, baš kao što je slučaj i sa dijalozima. I dok se na fenomenalnu glazbu Howarda Shorea zaista nema što prigovoriti, na implementaciju dijaloga i drugih zvukova iz filma ipak možemo uputiti nekoliko zamjerki. Naime, tijekom igre u više navrata naići ćete na pojedine nelogičnosti koje su proizvod nesmotrene sihnornizacije i implementacije zvučnih efekata – semplovi ponekad nisu odgovarajući, glasovi i zvukovi ponekad kasne a ponekad brzaju, a takvo što zna dovesti do pomalo komičnih momenata. Ipak to se ne događa toliko često, tako da se ovi povremeni „izleti u prazno“ u neku ruku i mogu zanemariti. Da se malo poradilo i na tome, dobili bismo tehnički savršenu igru, međutim ovi propusti prilično znaju pokvariti konačni dojam.
Kada je riječ o kontrolama, tu se nema što prigovoriti. Kontrole su ugodne i veoma jednostavne i prilagođene mlađoj igraćoj populaciji. Ukoliko ste roditelj i ovu igru igrate s svojim djetetom, budite sigurni da nećete biti svjedoci dječijeg nerviranja zbog teških i konfuznih kontrola. Traveller’s Tales je svakako mislio na to, jer nitko ne želi igru koja će biti izvor dječijih frustracija. Velike pohvale idu i na račun kamere u igri, osobito ukoliko se uzme u obzir da je ova igra prvenstveno namijenjena igranju u društvu. Niti u jednom trenutku nećete se morati brinuti gdje se nalazite vi ili vaš suigrač iz jednog jednostavnog razloga – kamera će pratiti oba igrača. Pitate se kako? Kod co-op igara na jednom ekranu, najveći problem predstavlja sinhrono kretanje svih igrivih likova, jer kamera u većini slučajeva ne može istodobno pratiti sve igrače, pa se događa da jedan igrač ne može napredovati jer se drugi „zakucao“ u suprotni kut ekrana. Toga u ovoj igri nema, jer će kamera pratiti oba igrača, gdje god se oni nalazili – u slučaju da se dva igrača odmaknu jedan od drugog više nego što je to moguće, kamera će se podijeliti i putem dijagonalnog split-screen režima vjerno pratiti oba lika. Takvo što zaista je odličan potez i bilo bi sjajno ukoliko bi i drugi razvojni timovi počeli primjenjivati takvo što.
Sve u svemu, prezentacija igre je svakako na visokoj razini čak i unatoč pojedinim propustima, a najbolje od svega je što ti propusti gotovo uopće ne utječu na sam konačni dojam o ovoj igri.
NIKAD DOSTA GOSPODARA PRSTENOVA!
LEGO The Lord of the Rings sasvim sigurno predstavlja najbolju LEGO igru do sada i tu nema dvojbe. Traveller’s Tales je još jednom uspio napraviti novi LEGO hit, koji će znati cijeniti svi oni igrači koji će ovo ostvarenje odigrati zajedno sa svojoj ljepšom polovicom ili djetetom. Nekima će možda zasmetati činjenica što igra ne donosi dosta noviteta u odnosu na prethodne LEGO igre, ali to ne bi trebao biti razlog da ne odigraju ovu igru. Odlična i nezaboravna LOTR atmosfera i neodoljivi LEGO šarm trebali bi biti dovoljan razlog za igranje ove veoma dobre i zabavne igre. Kapa dolje razvojnom timu, čija je ekipa još jednom dokazala da su pravi majstori kreiranja zabavnih kooperativnih igara!
Dodatni komentar by Josip Vladić
Serijal Lego igara unazad već nekoliko godina redovno obrađuje poznate filmske franšize, a i napreduje u smislu igrivosti, pa je bilo samo pitanje vremena kada će se ekipa iz Traveller’s Talesa dotaći mnogima omiljenog The Lord of the Ringsa. Vizualno zanimljivo predočeni krajolici Međuzemlja, iako ne velikih proporcija koliko bi se činilo, te glazba i dijalozi preuzeti iz filmova koji doprinose autentičnosti, samo su dodatni šlag ovog simpatičnog naslova.
Igrivost, kao najvažniji element, na dovoljno je visokoj razini da se još jednom otisnemo u avanture prstenove družine kojih i nije baš nedostajalo u svijetu igara. Najveća je vrlina igre što je napredovanje inteligentno osmišljeno oko korištenja specifičnih sposobnosti velikog broja likova. Sustav borbe je sasvim solidan, no kod bossova se može uočiti manjkavost umjetne inteligencije jer se zna dogoditi da drugi likovi ništa ne rade, pa se sam igrač mora gnjaviti osim sa bossom tako i sa običnim protivnicima. Srećom, tu je co-op način igranja, a pravi igrač će svakako svoju zadaću obavljati bolje od umjetne inteligencije. Od nedostataka tu je i kamera koja zna nepotrebno otežati poneke platformske dijelove. Pomaže rotiranje kamere, no to i nije uvijek moguće.
Također je zanimljivo što u napredovanju kroz priču igrač u pojedinim trenucima može birati kojim segmentom će se baviti, što je bolje nego da sama igra diktira redoslijed. Nakon desetosatne avanture tu je i opcija slobodnog lutanja. Ona je moguća i nakon završetka svakog poglavlja, ali preporučljivo je s time pričekati do završavanja igre jer jednostavno zbog nedostatka mnogih likova u mnogim slučajevim nećete moći pronaći sve skrivene stvari i riješiti sve sporedne misije. Na taj način je i igra mnogo fokusiranija.
Sve u svemu, ukoliko volite Lego igre i volite The Lord of the Rings, nemate što previše razmišljati, bez obzira na poveći broj igara koje su obradile ovu priču. Mlađi će uživati u jednostavnosti prelaska, a stariji u zanimljivoj mehanici igre i hrpi bonus sadržaja.
Leave a Comment