Dosta vam je „pro gaming“ headsetova koji to ni u ludilu nisu? Ne želite kupiti neki skupi proizvod koji će vas iznevjeriti pri prvom korištenju? Zatvorite oči. Zamislite headset koji je superioran većini ostalih u pogledu kvalitete i dizajna. I kao „bonus“, nastao je suradnjom jednog od najboljih profesionalnih gaming timova i najboljeg europskog proizvođača gaming opreme? Otvorite oči.
Pred vama je SteelSeriesov Fnatic 7H.
FACTFILE:
Slušalice
- Frekvencije: 18 – 28.000 Hz
- Impedancija: 32 Oma
- SPL@ 1kHz, 1 Vrms: 112 dB
- Duljina kabla: 1 m + 2 m = 3 m
- Utori: 3,5 mm
Mikrofon
- Prepoznavanje frekvencija glasa: 50 – 16.000 Hz
- Osjetljivost: -38 dB
ON THE OUTSIDE…
Steelseries Fnatic 7H headset svojom vanjštinom oduševljava već na prvi pogled. Klasična crna boja 7H headseta je zamijenjena kombinacijom timskih boja Fnatica: narančaste, bijele i crne, dok je oblikom u dosta sličan „običnoj“ 7H verziji. Dizajn obuhvaća i dva loga Fnatic tima koji su pozicionirani na bokovima headseta. Prva stvar koju primijetite na Steelseriesovim headsetima je (sad već standardizirani) „skriveni“ mikrofon, koji se uvlači i izvlači po potrebi. Ta je praksa počela sa Siberia headsetima, a nastavila se zbog izuzetno kvalitetnog rješenja, čineći ovaj mikrofon gotovo nevidljivim kada je sklopljen u lijevoj strani slušalice. Nadalje, tu su i jastučići za uši koji su napravljeni od kombinacije kože i platna. To je primarno napravljeno kako bi krajnji korisnik imao najbolje od oba svijeta (odnosno izolaciju koju koža donosi te ugodnost platna za uho). Ovaj „mix“ rezultira dvjema vrstama SNDBlock jastučića koje dobijete uz Fnatic 7H. Prva vrsta (narančasta) pruža veću izolaciju, a samim time i kvalitetniji zvuk, dok je crna namijenjena za one koji satima ne skidaju headset s glave, ali je žrtvovana izoliranost od eksternih zvukova i šumova. Tu se javlja jedini pravi nedostatak ovog headseta: premali jastučići za uši, pa tako ljudima s ovećim ušima se ne preporučuje ovaj headset. Jedan od najvećih aduta (što se hardverske strane tiče) je izuzetna prenosivost headseta. 7H Fnatic se tako može rastaviti na četiri zasebne komponente (uključujući i kabel) u gotovo 20s (isprobano :P), a jednako tako brzo i sastaviti. Kabel je također izrađen iz dva dijela, od kojih je jedan dug 1 m, a „produžni“ 2 m. Zanimljivo (i pomalo iznenađujuće) je to što se kabel na slušalice priključuje putem micro USB porta, dok na drugoj strani svoje mjesto ponosno drže dva pozlaćena 3.5 milimetarska jacka. Na sredini je postavljen analogni upravljač koji upravlja razinom zvuka (odnosno povećava/smanjuje otpor) i služi kao prekidač za uključivanje ili isključivanje funkcija mikrofona.
DOBRO, A ŠTO JE S KVALITETOM ZVUKA?
Često kada vidimo mnogobrojne Dolby Digital licence uz neki proizvod, mislimo da je to garancija kvalitete. No ovaj headset upravo dokazuje suprotno. Najveća razlika u odnosu na konkurenciju je to što ovaj headset nema digitalni, već „analogni“ surround efekt koji se ostvaruje pravilnim razmještajem „zvučnika“ u slušalici, tako da svaki od njih emitira određeni intenzitet zvuka koji se, zajedno s ostalima, manifestira kao surround efekt gotovo jednak onom digitalnom. Slušalice su (logično) bile mnogo bolje optimizirane za rad u igrama i voice chat, nego za slušanje glazbe. Slušalice smo proveli kroz više različitih žanrova (testirane igre: Skyrim, Battlefield 3, Gran Turismo 5) te nam je krajnji dojam za ovaj segment izrazito pozitivan. Šumova nema, a već spomenuti surround radi bez mane. Što se filmova tiče, pri testiranju odlučio sam povesti se za čestom uzrečicom: „Upali scenu gdje je helikopter, to ti testira zvučnik/slušalice i bas do krajnjih granica.“, a tu se dosta dobro pokazao. Uglavnom je na filmove responzivnost gotovo jednaka onoj na igrama, s obzirom da je priroda zvukova većinom ista. Kad je u pitanju glazba, 7H Fnatic je nailazio na probleme kod žanrova gdje je eksploatacija basa i dubokih tonova na velikoj razini (dubstep, house, trance), dok je u ostatku glazbenog mora plivao čvrsto i samouvjereno.
QUICK, GRAB THE MIC
Mikrofon je, kao što je već navedeno, mudro „zarolan“ u lijevu stranu headseta, kako vas ne bi ometao ako ga ne koristite. Iako izgleda dosta krhko i veoma labavo, ovaj mikrofon je napravljen da traje, bez obzira na to koliko ga „maltretirali“ konstantnim izvlačenjem i uvlačenjem. Kabel od mikrofona je zaštićen gusjeničasto oblikovanim slojem aluminija, koji je pak presvučen elastičnim zaštitnim gelom. Zvuči kao nešto što će izdržati udare Debele Berte, zar ne? I tako je jedno vrijeme sramežljivo je izvirivao iz svoje jazbine i čekao svoj „field test“. Ubrzo smo ga i proveli, a noise-cancelling se pod raznim testovima pokazao izuzetno uspješnim. Uz razne simulacije pozadinskih zvukova, poput lupanja, struganja i sl., malo je toga prošlo do sugovornika dok je mikrofon, možda čak i očekivano, „pao“ jedino protiv najljućeg neprijatelja – naleta PMS-a.
NA KRAJU OSTAJEMO TI I JA…
Odličan dizajn, kvaliteta izrade i performanse stavljaju ovaj headset među sami vrh ponude, a konkretnih mana i zamjerki na ovaj headset (osim onih „sitnih“, već ranije navedenih) nema. No u usporedbi s headsetima drugih marki, ovaj model najprije spada u višu srednju klasu, s obzirom da Fnatic 7H ne može kvalitetom parirati moćnim Sennheiserovim headsetima (kojima je cijena, s druge strane, papreno velika). Uzevši sve navedeno u obzir, na kraju samo se može zaključiti kako je Steelseries s ovim headsetom napravio pun pogodak te da je bez sumnje preporuka za sve one željnije dobrog i kvalitetnog zvuka, kako u igrama, tako i u glazbi i u filmovima.
Leave a Comment