Božić je došao, a za njim i Sam u kući na nacionalnim televizijama. Po sto i šesti put gledamo pustolovine maloga Kevina koji se sukobljavao sa Mokrim banditima, kako u svojoj kući, tako i u New Yorku. U razdoblju kada je popularnost ovog filmskog serijala bila na vrhuncu izlazile su i, naravno, igre. Nažalost, sve verzije (neke više, neke manje) postale u dio velike zbirke loših igraćih adaptacija popularnih filmova. Igraće adaptacije prvog filma su izlazile na svim mogućim i nemogućim platformama, tako da imamo rane verzije Home Alone igre na Super Nintendo Entertainment Systemu, Sega Master Systemu, Sega Genesisu, Sega Game Gearu, Amigi, osobnim računalima, Nintendo Entertainment Systemu i Game Boyu.
Mnoge verzije igre uključivale su i drugačije gameplay koncepte no sve su dijelile radnju iz filma i slični cilj. Kevin je ostao sam u kući i da spriječi Mokre Bandite (Harrya i Marva) da opljačkaju njegov dom mora iskorištavati razne stvari iz kuće kao zamke i/ili oružja. Svaka od verzija igre podsjeća na neke starije klasike unutar žanra, a zvučni efekti su preuzeti iz mnogih drugih igara.
Slično se dogodilo i sa drugim dijelom gdje je najpamtljivija primjedba Angry Video Game Nerda kako se u NES verziji igre koriste svi zvučni efekti iz igre Bart vs. the Space Mutants.
No, da se nakratko vratimo prvoj igri i njezinim verzijama. PC verzija je svakako bila jedna od čudnijih. Tamo je, naime, igraču zadano svega pet minuta da po kući postavi sve moguće zamke, nakon čega dolaze Marv i Harry (svatko sa svoje strane) i tada kativirate svoje zamke, bježite od njih dvojice i pokušavate ih zarobiti. Na Nintendu su igrači imali 20 minuta kolio su trebali izdržati da ih banditi ne uhvate, dok je verzija za Super Nintendo ipak bila najkompleksnija. Unatoč tome, nijedna verzija nije doživjela uspjeh kod kritičara, a niti preveliki uspjeh kod publike iako je popularnost filma potpomogla solidnu prodaju igre.
Home Alone 2: Lost in New York je izašao na manje platformi, svega pet (Nintendo, Super Nintendo, PC, Gameboy i Sega Genesis) a kod publike i kritike je prošao još gore. Electronic Gaming Monthly je proglasio igru najgorim nastavkom davne 1993.godine, a dobila je nagradu i za najgoru igru prema filmu tri godine kasnije. AVG je također na zanimljivi način izblatio igru, što možete pogledati u priloženom video zapisu:
Idući nastavci, uz lošiju kvalitetu samog filma i sa novim glumcima, nisu doživjeli svoje igraće adaptacije. I ove godine, iako je izašao čak peti nastavak ovog filma (niste to znali, ha?) i dalje u sjećanju, a i na TV ekranima svi gledaju prvenstveno Macaulaya Culkina ekipu. Zabavite se uz gledanje videa i dodatno istraživanje o ovoj igri i uživajte u ovom i drugim blagdanskim filmovima (ako volite takve filmove gledati).
Leave a Comment