Po cijeni od 450-480 $(3500-4000 kn) 29. siječnja je izašla druga po redu grafička kartica iz Tahiti XT GPU obitelji – Radeon HD 7950, bazirana na sljedećoj generaciji Tahiti grafičkih procesora, za razliku od Radeonove serije 6*** grafičkih kartica koje su bile bazirane na Cayman GPU-u. Najveći novitet je što se serija 7*** bazira na 28 nm tehnologiji, a Cayman na 40 nm. Za prosječnog korisnika to znači da grafičke kartice nove generacije mogu biti jače i sadržavati veću gustoću tranzistora na samoj kartici, a uz to drastično smanjuju potrošnju struje i količinu topline koju generiraju korištenjem. Primjerice, dok igramo neke grafički zahtjevne ili intenzivne igre. Radeon nam i po prvi put donosi novu generaciju PCI-E sučelja, a radi se o PCI-E 3.0 sučelju. Pa upoznajmo se s novitetima Tahitija i detaljima oko same Radeon HD 7950 grafičke kartice.
PCI-E 3.0
Od jeseni pa do kraja 2011. svi smo vidjeli dosta najava i čuli dosta buke oko PCI-E 3.0 sučelja koje će postati novi standard na matičnim pločama, a Intel je najviše promovirao upravo PCI-E 3.0 sučelje, kao i svoj novi socket na nadolazećim 2011-2012 matičnim pločama. Želite znati što je zapravo PCI-E sučelje? Ako uzmemo u obzir trenutnu PCI-e 2.0 i 2.1 tehnologiju, PCI-E 3.0 bi teoretski trebao udvostručiti prenosivost podataka između matične ploče i grafičke kartice rezultirajući velikim brzinama prijenosa podataka i nešto ”boljem” funkcioniranjem same kartice.
POTROŠNJA STRUJE I RADEONOVA ZEROCORE POWER TEHNOLOGIJA
Svi znamo da kad kupimo “zvijer od grafičke” obično pritom moramo misliti i na napajanje koje imamo trenutno u kućištu te da li će ono biti dovoljno za tu karticu. Koliko puta ste ostavili kompjuter upaljen cijeli dan, a kartica nemilosrdno jede Watte i ”nabija” vam račun za struju. Radeon je upravo iz tog razloga s svojom Tahiti generacijom GPU-a otišao korak dalje i učinio nešto što nitko do sada nije. Naime, još od serije 6*** Radeonovih kartica djelomično je bila zastupljena ta ideja djelomične potrošnje struje ili takozvanog ”odmaranja” grafičke kartice. Iako na seriji 6*** to gotovo i da nije bilo osjetno, jer je kartica u idle stanju trošila i dalje oko 100+ Watta, sa serijom 7*** Radeonovih kartica su tu ideju u potpunosti implementirali i napravili jedno malo čudo. Naime, serija 7*** je prva serija koja u potpunosti ima implementiranu ZeroCore Power tehnologiju. Uprijevodu, kad niste za PC-em potrošnja struje na grafičkoj pada ispod 8 Watta, što je nevjerojatno. Još veća novost vezana uz 28 nm GPU je ta da kartica troši maksimalnih 200 W pod punim pritiskom i najzahtjevnijim grafičkim aplikacijama.
EYEFINITY 2.0
Da li ste razmišljali ikada o multi monitor setupu? Ili ste jednostavno jedan od starih Eyefinity fanova? Eyefinity (ili laički rečeno multi-monitor setup) je predstavljen u svom silnom sjaju na seriji 7*** Radeonovih kartica. Prijašnje verzije eyefinitya su nam pokazale kako uživati u multi monitor gamingu i to sve uz pomoć jedne grafičke kartice u PC-u, no veliki problem je bio i ostao nedovoljna količina video memorije koja će provariti te silne teksture visoke rezolucije na seriji 6*** Radeon kartica. Serija 7*** je zasad uspješno riješila i taj problem, jer high end modeli 7*** sadrže čak 3 GB video memorije i 384-bit bandwith odnosno otprije spomenuti PCI-e 3.0 koji tek treba zasjati u svom punom sjaju. Što znači da nas u skoroj budućnosti čeka još veći eyecandy s postojećim i već dostupnim karticama.
DirectX 11.1
Vrijedi spomenuti AMD Radeonov DirectX 11.1 koji će službeno biti podržan tek u Windowsima 8, a serija 7*** ga podržava. Iako još nema nikavih dodatnih informacija u svezi samog DirectX-a 11.1, zasad je samo poznato da će podržavati nativnu podršku za 3D, fleksibilniju međufunkcionalnost između grafičkih izračuna i samog prikaza.
Temperature i buka Sapphire HD 7950
Što se samih temperatura tiče, Radeon je ponovno otišao korak dalje i srezao zagrijavanje kartica na najmanju moguću mjeru. Radeon HD 7950 u ”idle” stanju ima tek oko 36 celzijevih stupnjeva i u potpunosti je nečujna, no kad pokrenemo neku intenzivniju aplikaciju dolazimo do druge strane medalje. Naime, iako se Radeon HD 7950 zagrije do 68 celzijevih stupnjeva, postaje izuzetno glasna što je jedan od najvećih minusa ove grafičke kartice. Što se same glasnoće tiče, primjera radi Radeon HD 6990 i GeForce GTX 590 se vrte oko 42 decibela, dok se HD 7950 na full opterećenju vrti na oko 44-45 decibela.
Specifikacije grafičke kartice:
Ulazne jedinice: 1 x Dual-Link DVI
1x HDMI( s 3D-om)
2x Mini Display Port
DisplayPort 1.2
GPU: 810 Mhz Core clock
28nm chip
1792 x Stream processors
Memorija: 3072 mb
384-bit GDDR5
5.0 Ghz effective
Dimenzije: 265(duljina)x100(širine)x36(visine) mjerne jedinice izražene u mm.
Software: Driver CD
Sapphire-ov TriXX
Dodatci: Crossfire kabel
DVI-VGA adapter
Mini DP to DP kabel
6 PIN na 4 PIN power kabel X2
HDMI to SL-DVI adapter
HMDI 1.4a high speed 1.8 metara kabel
BENCHMARK
Battlefield 3
Testirano na maksimalnim postavkama, odnosno na Ultra.
Metro 2033
Testirano na maksimalnim postavkama, odnosno na Ultra
ZAVRŠNA RIJEČ
Prije nego kažem što mislim, htio bih odmah napomenuti jednu vrlo važnu stvar, a to je da su igre testirane na starim driverima, odnosno verziji 12.1. U međuvremenu su izašle verzije drivera 12.2 i 12.3 i razlika je dosta velika, pa smatrajte ove benchmarke kao nekakav ”launch date” okvir. Primjera radi, na istim postavkama u BF3, umjesto 40-50 FPS-a igra se na 12.3 verziji drivera vrti na 70-90 FPS-a, a to je skok u performansama od gotovo 30% na Ultra postavkama.
AMD/Radeon je napravio solidan posao što se tiče ”sljedeće generacije” GPU-a, uz i više nego solidne performanse u odnosu na seriju 6*** i GeForce high-end modele. HD 7950 šiša za 20% konkurenciju i svoje prethodnike, driveri i daljnja optimizacija grafičkih ingame engina će pokazati svoje s vremenom, no do punog sjaja ove kartice moramo tek pričekati, zbog gore spomenutih stvari poput DirectX 11.1 podrške koja tek dolazi s Windowsima 8 i nešto zrelijih drivera.
U jednu ruku me čudi da s novijom generacijom kartica nisu ozbiljnije pristupili problemu buke oko iste, kada su već odradili odličan posao oko potrošnje struje i pošto je kartica bazirana na u potpunosti novoj 28nm tehnologiji. Po svemu sudeći ovo je odličan proizvod, i čeka ga blistava budućnost, no vidjet ćemo još kako će se nositi s nadolazećom 6*** serijom GeForca. Također se iskreno nadam da će driveri, poput verzije 12.3, malo češće izlaziti i još više učvršćivati temelje trenutnog kralja GPU tržišta.
Leave a Comment