INFO BOX
- DEVELOPER: SEGA
- PUBLISHER: SEGA
- PLATFORME: PS4, Xbox One
- ŽANR: Kompilacija 16-bitnih klasika
- DATUM IZLASKA: 29. svibnja 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Stariji gameri sa sjajem u očima i osmjehom na licu sjetit će se prve polovice devedesetih godina prošlog stoljeća i dobre stare 16-bitne ere video igara, kada su sate i sate svoga slobodnog vremena provodili uz male ekrane igrajući neki od mnogobrojnih hitova. U to vrijeme svjedočili smo borbi između dva velika japanska giganta koji su se otimali za svakog igrača, a u pitanju su bili Nintendo i SEGA. I dok su se na Nintendu uglavnom igrali fantastični naslovi s brkatim vodoinstalerom ili majmunom koji iz nekog razloga ne može bez buradi, SEGA je igračima odlučila pružiti znatno širu lepezu naslova, među kojima bi svaki igrač mogao pronaći nešto za sebe i upravo u tome ležala je određena prednost koju je u tom periodu na neki način uspjela napraviti u odnosu na Nintendo. Iako ju je Nintendo u mnogočemu prešišao (i dalje radeći igre s brkatim vodoinstalaterom i majmunom koji voli burad…) i ostavio daleko iza sebe, dobrim dijelom zarobljena u prošlosti i dobrim starim vremenima, SEGA nema namjeru nikome dopustiti da zaboravi sve te silne igretine u kojima smo uživali na njenoj Mega Drive konzoli, u Americi još poznatoj i kao SEGA Genesis, pa nas tako na svakoj generaciji dočeka poneka kolekcija svih tih klasika. Tako je bilo i na prošloj, pa i na pretprošloj generaciji, a tako je i na ovoj aktualnoj – pred vama je SEGA Genesis Classic kolekcija namijenjena PS4 i Xbox One konzolama, a što se u njoj nalazi, idemo vidjeti..
Kad nostalgija zakuca na vrata..
Pred nama je još jedna klasična kompilacija, koja nam po već ustaljenom principu donosi priličan broj 16-bitnih klasika. Ovaj put, radi se o kolekciji u kojoj se nalazi preko 50 naslova, točnije 53 klasika. Veliki broj tih naslova bio je prisutan i u prethodnim kompilacijama, no ovdje imamo nekoliko izuzetaka, pa tako igre kao što su OutRun, Sonic the Hedgehog 3 ili Ecco Dolphin, koje su bile redovni gosti u ranijim kompilacijama, iz nekog razloga nisu uvrštene u SEGA Genesis Classic kolekciju, ali smo zato smo kao zamjenu dobili na primjer dvije ToeJam and Earl igre koje se po prvi put pojavljuju u nekoj od kolekcija. Zbog čega su navedene igre izbačene, nije poznato, no i unatoč tome, radi se o kompilaciji u kojoj će svaki igrač pronaći nešto po svome ukusu. Da je ukupni broj igara svakako mogao biti veći, tu nema dvojbe, međutim s obzirom da je svaka igra dobila priličnu količinu pažnje prilikom prilagodbe na ovu generaciju, cifra od čak 53 naslova svakako ne zvuči loše.
Što se sve krije u ovoj kolekciji?
Ovako izgleda kompletan popis igara koje se nalaze u ovoj kolekciji:
- Alex Kidd in the Enchanted Castle
- Alien Soldier
- Alien Storm
- Altered Beast
- Beyond Oasis
- Bio-Hazard Battle
- Bonanza Bros.
- Columns
- Columns III: Revenge of Columns
- Comix Zone
- Crack Down
- Decap Attack
- Dr. Robotnik’s Mean Bean Machine
- Dynamite Headdy
- ESWAT: City Under Siege
- Fatal Labyrinth
- Flicky
- Gain Ground
- Galaxy Force II
- Golden Axe
- Golden Axe II
- Golden Axe III
- Gunstar Heroes
- Kid Chameleon
- Landstalker
- Light Crusader
- Phantasy Star II
- Phantasy Star III: Generations of Doom
- Phantasy Star IV: The End of the Millenium
- Ristar
- Shadow Dancer: The Secret of Shinobi
- Shining Force
- Shining Force II
- Shining in the Darkness
- Shinobi III: Return of the Ninja Master
- Sonic 3D Blast
- Sonic Spinball
- Sonic the Hedgehog
- Sonic the Hedgehog 2
- Space Harrier II
- Streets of Rage
- Streets of Rage 2
- Streets of Rage 3
- Super Thunder Blade
- Sword of Vermilion
- The Revenge of Shinobi
- ToeJam & Earl in Panic on Funkotron
- ToeJam& Earl
- Vectorman
- VectorMan 2
- Virtua Fighter 2
- Wonder Boy III: Monster Lair
- Wonder Boy in Monster World
Da, kao što možete vidjeti iznad, radi se o zaista sjajnoj kompilaciji, koju predvode klasici kao što su Golden Axe, Alien Storm, Streets of Rage i meni svakako najdraži Comix Zone, a kada dodamo k tome da je svaka od igara manje ili više prilagođena modernim standardima (podrška za trofeje/achievemente, online podrška za multiplayer i leaderboards, uz mogućnost sejvanja pozicija koje nam je i te kako nedostajalo tamo nekad devedesetih), zabava na duže staze definitivno je zagarantirana. Još kada vidite fantastično dizajnirani glavni izbornik koji će mnoge podsjetiti na sobu iz djetinjstva te višestruke opcije vezane za prikaz prilikom igranja (želite li tehnički prilagođenu modernu verziju, originalnu CRT verziju ili samo fullscreen verziju – potpuno je na vama), znat ćete da je pred vama još jedan sjajan djelić povijesti koji ćete sasvim sigurno željeti proživjeti još jednom.
Poklon za klasičare i nostalgičare
SEGA Genesis Classic kolekcija je još jedan muzejski primjer koji će posebno oduševiti stariju publiku, koja se sada još jednom može prisjetiti nekih od svojih najdražih igara iz djetinjstva. Upravo ta generacija tridesetogodišnjaka i četrdesetogodišnjaka, pa i onih nešto mlađih, i jeste glavna publika kojoj je ova kolekcija namijenjena, međutim prilično je diskutabilno hoće li svi ti klasici prerađeni i prilagođeni novoj generaciji hardvera uspjeti privući i klince kojima je sada preokupacija Fortnite, PUBG i YouTube. Vjerojatno neće, no kao što rekoh, ova sjajna retro kolekcija ionako nije njima ni namijenjena, a ako se netko od njih i upeca na nju, imamo čistu “win-win” situaciju.
Leave a Comment