Japanski studiji za video igre trebali bi usvojiti hollywoodsku volju za trošenjem novca ukoliko žele sustići konkurenciju na zapadnim tržištima. Tako smatra bivši Capcomovac Shinji Mikami (Resident Evil, Dino Crisis, P.N.03, Resident Evil 4, God Hand, Vanquish) koji je otkrio kako mu osobni interesi naginju prema zapadnjačkim naslovima. Japan je u prošlosti imao vodeću ulogu u igraćoj industriji, a sada je u tome vodeća Amerika.
Premda je pretjerano reći da japanske igre ne valjaju, kao što je ranije ove godine izjavio Phil Fish (Fez), 80% naslova koje Mikami trenutno igra nisu japanski. Interesantnije su mu igre poput Skyrima i Batmana. Japanci bi trebali kreirati više dobrih igara ukoliko žele da ljudi promijene svoj stav. Mikami se složio da se u Japanu i dalje proizvode vrijedni naslovi kao što su Gravity Rush, Yakuza, Monster Hunter, Catherine i Super Mario 3D Land, no oni su rijetki i često podilaze japanskom ukusu. To jesu iznimne igre, ali ih je malo, naglašava Mikami. Mnoge su bazirane na animi ili fantaziji – što većinom cijeni japanska publika. Mnogi inozemni igrači nisu zainteresirani za anime.
Mikami je izdvojio Cloverov Okami koji je spojio japansku mitologiju sa cel-shaded estetikom i Zeldinom mehanikom igranja kao primjer raskoraka u ukusu između japanske i zapadnjačke publike. Premda je Okami veličanstvena igra, nije se prodala dobro. Čini se da zapadnjaci baš i ne vole takve igre.
Nadalje je naglasio da bi japanski studiji trebali ulagati veći budžet u video igre kako bi kreirali značajnije stvari. Pohvalio je Hidea Kojimu u njegovim nastojanjima u tom smjeru. Hollywood potroši oko 200 milijuna dolara na film, a s tim novcem može se stvoriti iznimno ostvarenje. Japanski filmski studiji ne troše toliko novca. Ista je razlika u skali budžeta video igara. Japanci bi trebali kreirati igre kao što Hollywood kreira filmove. Uvjeren je da se Capcom i Hideo Kojima mnogo trude na tom području, te se nada da japanski developeri mogu uzeti taj hobi koji su originalno širili i još jednom svijetu ponudu nešto posebno.
Leave a Comment