U jeku parnica koje se vode na tri fronte (SAD, EU i UK) upravo je iscurila moramo priznati neugodna situacija za Sony šefa Jim Ryana. S jedne strane imamo Microsoft i Activision koji pokušavaju dovršiti ovo spajanje, odnosno akviziciju od strane Microsofta, s druge strane imamo Sony koji pokušava svim silama da se to ne dogodi.
Svi znamo već mjesecima da se Microsoft javno obvezao ne micati Call od Duty s PlayStation platforme. Ponuđen je čak i ugovor na 10 godina koji će jamčiti ne samo to, već i potpuni paritet i jednakost na svim platformama. Uz navedeno, Microsoft je ponudio Sonyu da sve trenutne i buduće Call of Duty igre mogu biti na PlayStation Plus servisu u sklopu pretplate, što je Sony ultimativno odbio. Upravo nikome ovaj zadnji dio nije jasan, jer dozvolom da igre dođu u PlayStation Plus model pretplate, bi svim igračima na PlayStationu se uvelike povećala vrijednost i isplativost navedene pretplate. Interno smo mišljenja da micanje Call of Dutya s PlayStation platforme je ravno samoubojstvu i da poput Minecrafta, Fallout 76 i novijih Xbox igara (Minecraft Legends), ostanak tih igara na svim platformama je stvar koja jedino ima smisla dugoročno za Microsoft.
Sada nam je stigla informacija iz poprilično kredibilnog izvoda da je Jim Ryan izjavio da ga ne zanimaju nikakvi dogovori, već da njega samo zanima potpuna blokada prodaje Activision-Blizzarda u ruke Microsofta. To stiže direktno od Lulu Chen Meservey, koja je druga u hijerahiji vodstva Activision-Blizzarda. Lulu dodatno tvrdi da je Sonyu ponuđen neusporedivo bolji i povoljniji desetogodišnji ugovor od onog koji je trenutno na snazi (i ističe uskoro), te da je Jim upravo u sklopu tih pregovora izjavio da ga ne zanima nikakav dogovor, već isključivo blokada ovog deala.
The CEO of SIE answered that question in Brussels.
In his words:
“I don’t want a new Call of Duty deal. I just want to block your merger.”
— Lulu Cheng Meservey (@lulumeservey) March 8, 2023
Moramo priznati, premda razumijemo stav Sonya, nije nam jasan ovako agresivan stav. Čak i da uspiju blokirati deal (premda trenutno se manje čini da će se to dogoditi), ne vidimo da kako će Activision-Blizzard biti raspoložen za neke dealove s PlayStationom u budućnosti.
Naravno, Sony i dalje drži ogroman market share i logično je da bi imali dobru poziciju za pregovore. No, mnogi zaboravljaju, a očito i u Sonyu, da ako deal ne prođe, Microsoft ima 70 milijardi dolara koje zbog poreznih razloga, moraju potrošiti i samim time ima puno dublji džep (i bez tih 70milijardi, Sony je doslovno financijski mikro-tvrtka u usporedbi s Microsoftom) u startu da dogovori punu ekskluzivnost Call od Dutya ili svih Activision-Blizzard igara u poprilično dugom razdoblju.
Regulatorna tijela u UK su rekla svoju odluku donijeti u roku od dva mjeseca najkasnije, dok EU već daje naznake da ne planira nikakvu blokadu pa čak niti tražiti ikakve posebne ustupke od Microsofta. Što se tiče SAD-a, tamo stvari tek kreću iako po zadnjim informacijama “voda” ide na mlin Microsoftu. Sony će kroz naredno razdoblje morati sudu predočiti sve svoje ugovore o eksluzivnosti koje su potpisali od 2019.g. do sada, što će definitivno otkriti stvari zbog kojih Sony po svemu sudeći nije pretjerano sretan. Sony se grčevito pokušao opirati ovom zahtjevu, no sud je rekao da obzirom da su jedini koji su protiv ovog deala, moraju obrazložiti svoje razloge pred sudom i dokazati da će im ovaj deal naštetiti kako tvrde. Samim time će morati javno otkriti svoje poslovne postupke/komunikaciju za koje ih je Microsoft prozvao da nisu u modelu fer poslovanja prema konkurenciji.
Uz navedeno, najveći razlozi zašto EU i SAD vjerojatno neće blokirati ovaj deal je činjenica su iza deala stali Tencent i Nintendo, Google je isto poprilično zašutio nakon prvobitnih prigovora, Apple mudro šuti.
Svakako nas očekuje burno razdoblje od par mjeseci i biti će zanimljivo vidjeti što će se sve otkriti tijekom sudske parnice i otkrivanja dokumenata.