Ovih dana zapadna branša japanske kompanije Spike Chunsoft jako je aktivna na društvenim mrežama, a to se posebno odnosi na njihov PC portfolio. Nakon nedavnog uspjeha sa Steam izdanjem trećeg dijela Zero Escape serijala, Zero Time Dilemma, iz SC su odlučili organizirati Twitter / Facebook anketu da bi provjerili što trenutno najviše zanima njihovu zapadnu bazu fanova. Ponuđena su, za početak, četiri naslova koja bi SC mogao dovući na Steam, a na glasačima je bilo da odaberu što ih najviše interesira.
Pomalo iznenađujuće pobjedu je odnijela Kenka Bancho Otome, vizualna novela smještena u fikcionalni univerzum Kenka Bancho serijala, koji je prvenstveno poznat po RPG beat’em up naslovima, koji su obično smješteni u okruženje japanskih srednjih škola. Kenka Bancho igre se mogu opisati kao kombinacija Persona utjecaja i Yakuza mehanike, s obzirom da u pomenutim naslovima obično imate zadatak postati glavni nasilnik / delinkvent u nekoj srednjoj školi, obično upuštajući se u razne prepirke i okršaje sa momcima sličnih ambicija. Čini se kao savršena anti-stres terapija za prosječnog japanskog školarca, no Kenka Bancho Otome je doslovno cijelu formulu serijala izvrnuo naglavačke. Kao što podnaslov kaže ovo je Otome vizualna novela namijenjena ženskoj populaciji, što je svakako čini dodatnom ezoterijom na zapadu. Dodatna zanimljivost tiče se kako je tipičnu postavku srednjoškolskog nasilnika integrirala u svoju narativnu potku. Naime, u KBO glavnu ulogu preuzima Hinako Nakayama, djevojka odrasla u sirotištu. Kako to obično biva u bizarnim japanskim srednjoškolskim pričama, prvi dan svoje srednjoškolske karijere Hinako susreće svog izgubljenog brata blizanca Hikarua. Kako ovo ne bi bio tek puki sentimentalni susret, Hikaru je došao na ideju da ucjeni svoju sestru raznim prijetnjama i podvalama, te je prisili da pristane za zamjenu uloga, koja će uključivati transvestitske zamjene uloga, verbalne napade i nešto romantičarskih ispada. Ukratko, nešto što je očigledno oduševilo žensku gaming Twitter populaciju, koja je, čini se, presudila sa svojim glasovima.
Kenka Bancho Otome je izašao u svibnju ove godine i pokupio relativno solidne ocjene od strane kritike (Famitsu 31/40). Radi se o PS Vita ekskluzivi, koja do ove ankete nije imala planiranu englesku lokalizaciju, tako da je dobitak za PC igrače i ljubitelje vizualnih novela na zapadu veći. Ostaje da vidimo da li ćemo možda dobiti i Kenka Banchou 6: Soul & Blood, koji je prošle godine izašao u Japanu kao punokrvni nastavak glavne KB serije.
Pritajeni favorit 428: Fūsa Sareta Shibuya de (428: U zatvorenoj Shibuyi) jedna od najambicioznijih vizualnih novela ikada produciranih, završila je, s neznatnom razlikom, na drugom mjestu. Riječ je o jedinoj vizuelnoj noveli koja je u Famitsu tjedniku pokupila maksimalnu ocjenu (Wii verzija), te ujedno jedinoj videoigri koja je ostvarila maksimalnu ocjenu u Famitsuu, a da nije dobila internacionalno izdanje. 428-ica pričom se smješta u Tokijski okrug Shibuyu, u kome pet karaktera biva umiješano u naizgled jednostavnu otmicu sa elementima ucjene, koja će na kraju poprimiti epohalne dimenzije. 428 sadrži, u vizualnim novelama poznatu tehniku paralelnih naracija, koja u osnovi omogućava da odluke donesene s jednim likom kojim upravljate imaju presudne odluke na drugog sa kojim ćete uskoro upravljati. Ono po čemu je 428 posebice specifičan, jeste njegova tehnika prezentacije. Riječ je o kombinaciji uobičajenih japanskih animacija i FMV elemenata, dakle uz očekivanu animiranu osovinu, vidjet ćete i video isječke stvarnih glumaca.
428: Fūsa Sareta Shibuya de se pojavljivao u rasponu od 2008. do 2011., premijerno na Wii platformi, a zatim i na PS3, PSP, IOS i Android platformama. Unatoč tome što je završio na drugom mjestu, najvjerojatnije možemo uskoro očekivati njegovu pojavu i na PC platformi.
Na trećem mjestu je, za neke neočekivano, završio Shiren the Wanderer, podserijal Mystery Dungeon metaserije, koji prati avanture rōnina Shirena u fantazijskim putešestvijama kroz feudalni Japan. Razlog možda treba tražiti u tome što je serijal već prisutan na zapadu, kao i u nedostatku preciznijih informacija o kojem se točno nastavku radi, iako je promo materijal nagovještavao Shiren the Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate, RPG roguelike koji se prošlog mjeseca pojavio na PS Viti u internacionalnom izdanju. Čini se da su mnogi glasači taktički postupili, obzirom da bi u rujnu na Steam trebao stići Mystery Chronicle: One Way Heroics, još jedan Mystery Dungeon naslov, tako da je i Shiren vjerojatno neupitan u dogledno vrijeme, bez obzira na relativno slab rezultat na anketi.
Na posljednjem mjestu je završio Kamaitachi no Yoru (Noć kamaitachija), na zapadu poznatog i kao Banshee’s Last Cry. Riječ je o jednoj o najznačajnijih vizualnih novela 90-tih, koja se premijerno pojavila na SNES-u 1994.. Priča prati Tōru Yajimu i njegovu djevojku Mari Kobayashi, koji bivaju upleteni u misteriozno ubojstvo. Banshee je doživio mnogobrojna reizdanja u Japanu od koje je svako donijelo neke veće ili manje promjene. Na zapad je stigao tek 2014. u vidu iOS i Android izdanja koja su donijela dosta velike izmjene u odnosu na original, poput recimo promjene mjesta dešavanja, imena likove i dosta grafičkih alteracija. Sve ovo nije baš najbolje prihvaćeno, a za Steam izdanje vjerojatno je odmogla najava da će i ono biti djelomično bazirano na mobilnom zapadnom izdanju. Što će biti sa Kamaitachi no Yoru serijalom u budućnosti ostaje da vidimo. Recimo četvrti nastavak Shin Kamaitachi no Yoru: 11 Hitome no Suspect, izašao 2011. kao PS3 ekskluziva, bio bi vjerojatno mnogo zanimljivi Steam populaciji, ali ostaje da vidimo da li će to i Spike Chunsoft uvidjeti.
Spike Chunsoft nije stao na ovome već je indirektno najavio i novu Steam kampanju koja bi mogla uključivati neke kultne naslove iz njihovog kataloga. Kao neki od mogućih izdanja u budućnosti najavljeni su: Escape from Bug Island, avanturistička survival horror Wii ekskluziva, Twilight Syndrome serijal horor avantura povezan sa nedavno najavljenim The Silver Caseom i Danganronpa serijom, te, možda i najveće iznenađenje, Michigan: Report from Hell, kultni horor preživljavanja iz PS2 dana.
U svakom slučaju Spike Chunsoft sa svojim nedavnim aktivnostima najavljuje sve ozbiljniju zainteresiranost za zapadno PC tržište. Iako je riječ o izdavaču koji nikada nije uspio izboriti neku od liderskih pozicija na zapadnom tržištu konzolaških videoigara, njegov katalog je prepun vrlo traženih niche naslova, koji će zasigurno dodatno obogatiti japanski Steam katalog. Napomenimo da su na zadnjem Anime Expou već najavljeni 999 i Zero Escape: Virtue’s Last Reward, te da je dolazak Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls, također, vrlo izvjestan.
Leave a Comment