INFO BOX
- DEVELOPER: Toys for Bob
- PUBLISHER: Activision
- PLATFORME: PS4, Xbox One
- ŽANR: 3D platformeri
- DATUM IZLASKA: 13. studenog 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
S obzirom da smo u posljednje vrijeme svjedoci sve učestalijeg trenda remasteriranja svega i svačega, uključujući i popriličan broj PSOne klasika, bilo je samo pitanje vremena kada ćemo vidjeti i povratak legendarnog Insomniacovog zmajića Špire, jedne od najznačanijih PlayStation ikona ikada. Nakon i više nego uspješne i doista sjajne Crash Bandicoot N. Sane Trilogy remaster kolekcije, sve oči PlayStation nostalgičara bile su usmjerene u sve evidentniju najavu Spyro kolekcije, no Activision je i unatoč pozamašnom broju leakova jako dugo odbijao otkriti bilo kakve detalje o istoj, da bismo tek tijekom travnja konačno i dočekali najavu Spyro Reignited Trilogy remaster kolekcije, koja nam, nakon kraće odgode, stiže na 20. rođendan serijala. Je li nam se čekanje u konačnici i isplatilo? Ma, naravno – Spyro nam se vratio i to u velikom stilu!
Povratak “ljubičaste nemani”
Insomniacov Spyro 3D platformer-serijal žario je i palio na samom vrhuncu Sonyjeve originalne konzole, pa smo tako u periodu od 1998. do 2000. godine zaigrali čak tri velike igre – Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage (kod nas u Europi još poznat i pod imenom Spyro 2: Gateway to Glimmer) i Spyro: Year of the Dragon. Upravo ta tri klasika Activision i razvojni tim Toys for Bob (da, to je ekipa zaslužna za Spyrine Skylanderse, čiji su članovi pri tome i veliki fanovi ljubičastog zmajića) upakirali su u poseban remaster paket koji će podjednako oduševiti i stare nostalgičare, ali i neke nove klince…
Kao što sam već spomenuo, Spyro Reignited Trilogy je kolekcija koja se sastoji od remasteriranih izdanja triju originalnih igara, koja su u potpunosti zadržala duh i autentičnost svojih prijedložaka. Za sve one koji dosad nisu zaigrali spomenute igre, kao i one koji ih tek planiraju zaigrati, nakratko ćemo se osvrnuti na iste, kako bismo vam ih detaljnije približili. Prva igra pred našeg malog heroja stavlja veliki izazov u kojem će se Spyro morati suočiti sa klasičnim zlikovcem po imenu Gnasty Gnorc, koji je skamenio sve zmajeve u cijelom kraljevstvu. Tijekom svoje avanture, Spyro će morati osloboditi sve skamenjene zmajeve i pronaći sva ukradena jaja i, naravno, stati na kraj glavnom zloćku. Druga igra odvest će Spyru u nezaboravnu avanturu u kojoj ga čeka duel s zlim vješcem Riptom, no u toj njegovoj avanturi pomoći će mu nekoliko novih likova poput geparda Huntera, faunice Elore te krtice Professora. Na kraju, treća igra, koja je ujedno i najveća, opet će našeg heroja baciti u potragu za zmajevim jajima (čak njih 100) ukradenih od strane zle čarobnice i njene pomoćnice, zečice Biance, koju ju je čarobnica na prevaru privolia da joj se pridruži.
Kod originalne trilogije uvijek je bila jasno vidljiva ta konkretna kontinuacija i evolucija iz igre u igru, a s obzirom da je ekipa iz razvojnog tima Toys for Bob svaku od triju igara vjerno remasterirala i prilagodila modernim platformama, ta distinkcija i vidljivi napredak od prve do treće igre jasni su i kod ove kolekcije. Tu prije svega mislim na sadržaj i koncepciju igara – originalni Spyro započeo je svoj život kao jednostavni i prilično kratki 3D platformer, da bi već u nastavku cijeli koncept igre bio obogaćen dodatnim sadržajem i aktivnostima (novim likovima, sposobnostima, mini igrama), dok su svijet iz igre i njegove razine postajale sve veće, a sve to opet je u trećoj igri postalo i veće, a dobili smo i druge igrive likove s kojima su dolazile i nešto drukčije mehanike (Spyro je iz igre u igru dobivao i nove sposobnosti, poput plivanja, penjanja i slično..). Sve u svemu, Spyro serijal je jedan od onih koji je svojevremeno konstantno rastao, a upravo zahvaljujući ovoj remaster kolekciji dobili smo priliku vidjeti i kako je ta evolucija zapravo tekla, što će mnogim starijim igračima poslužiti da ovim mlađim (možda i svojim klincima) pokažu kako su neki od najboljih platformera izgledali tijekom njihovog djetinjstva.
Nostalgični povratak u prošlost
Kada je u pitanju gameplay mehanika ove kolekcije, ništa se posebno nije promijenilo u odnosu na originalne igre, što znači da nas očekuje značajno ispoliran i iznimno jednostavan, pitak i veoma zabavan gameplay prilagođen svima. Kako se radi o 3D platformerima, u svakoj od triju igara očekuje nas pametno složeni miks skakutanja, letenja, skupljanja gemova, riganja vatre i jurišanja na preslatko nacrtane protivnike. Svaki element igre pametno je izbalansiran tako da vam nijedna od igara neće dosaditi, čemu doprinosi i to što svaka od igara pred nas konstantno stavlja novi i dručiji sadržaj u vidu drukčijih aktivnosti, Spyrovih sposobnosti i brojnih, iznimno zabavnih mini igara – i više nego dovoljno da se svidi vama i vašim klincima.
Zmajski odrađen posao remasteriranja
Originalne Spyro igre uvijek su zračile posebnim šarenilom i ljepotom, a Toys for Bob je s ovom remaster kolekcijom otišao nekoliko koraka dalje, isporučivši nam prekrasnu kompilaciju kakvoj ne mogu parirati ni brojni ovogeneracijski AAA naslovi. Jednostavno, Spyro je ostario sa stilom i čak ni oštri zub vremena nije nimalo naškodio igrama koje smo igrali prije 18, 19 pa i 20 godina, a takvo što doista se rijetko viđa.
Naime, ekipa iz studija Toys for Bob do najsitnijih detalja rekreirala je kompletnu trilogiju u Unreal Engineu 4, a ogromni trud i požrtvovanost doprinjeli su da cijela kolekcija zadrži potpunu auteničnost svih triju originalnih igara. Cjelokupnom dojmu dodatno doprinose i veoma dobri voiceoveri i glazba, koja se ovaj put sastoji od originalne ali i potpuno nove (s tim da je moguće birati onu koja vam više paše). Ipak, koliko god hvalili ovu kolekciju, ista ipak stiže s nekoliko specifičnih, uglavnom tehničkih problema. Tu prije svega mislim na neshvatljivi djelomični izostanak titlova, koji bi mogao zasmetati ne samo onima koji imaju problema sa sluhom (što je već slučaj) već i svima onima koji jednostavno preferiraju igrati igre s titlovima. Drugi problem koji nam ova kolekcija donosi, tiče se ponekad neukrotive kamere koja zna zakazati baš u najgorem mogućem trenutku. Također, iako su nove kontrole (a imamo i mogućnosti igranja sa starim kontrolama) u igri uglavnom veoma dobre i responsivne, vidljivi su određeni problemi, osobito prilikom jurišanja koje ponekad zna djelovati nekontrolirano i neprecizno. No, ponavljam, sve su to minorni problemi koji ipak ne utječu pretjerano negativno na cjelokupni igraći dojam.
Kolekcija za stare i mlade
Nakon Crasha, i Spyro je dobio sjajnu remaster kolekciju dostojnu svoga imena. Radi se o doista impresivnom retro-modernom paketiću koji će posebno oduševiti starije igrače koji su odrastali uz originalne igre, a kojem će se prikloniti i svi novi, osobito mlađi igrači. Stoga, ukolio tražite blagdanski poklon za sebe i svoje klince koji su malog ljubičastog zmaja možda upoznali kroz Skylanderse, Spyro Reignited Trilogy bi vas mogao veoma zabaviti – ne samo što ćete igre po tko zna koji put odigrati i vi, već će u njima uživati i vaši najmlađi, a vi ćete im usput eventualno moći ispričati i priču o tome „kako su nekada izgledali neki od najboljih platformera svih vremena“..
Leave a Comment