INFO BOX
- DEVELOPER: Summerfall Studios
- PUBLISHER: Humble Games
- PLATFORME: PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Switch
- ŽANR: Glazbena avantura
- DATUM IZLASKA: 10. kolovoz 2023
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS5
Kada ste posljednji put pogledali neki mjuzikl? Vjerujemo da će dobar dio vas reći “nikada” ili “mjuzikli baš i nisu nešto što je po mojoj mjeri”, a zaboravit ćete pri tome da vas je većina odrasla na, primjerice, Disneyjevim animiranim i crtanim filmovima koji su u svojoj osnovi bili upravo mjuzikli. E sad, kod mnogih sa odrastanjem dolazi do promjene ukusa ili životnog stila, pa se pojedinci u potpunosti odmetnu od tog neobičnog miksa naracije i glazbe, dok neki, s druge strane, ipak ostanu u tom svijetu, uživajući u svakom novom mjuziklu, bilo onom filmskom ili teatralnom. A koliko puta ste do sada imali priliku zaigrati jednu punokrvnu igru koja je u svojoj biti ništa drugo nego interaktivni mjuzikl? Doista rijetko, zar ne?
Upravo jedna takva igra je pred nama, a nosi i više nego teatralan naziv – Stray Gods: The Roleplaying Musical! O čemu se zapravo radi, doznat ćete u nastavku.
Grčki bogovi su pali na tjeme
Stray Gods: The Roleplaying Musical je jedinstvena i inovativna noir fantasy avantura koja spaja elemente mjuzikla i role-playing igara. Stiže nam iz redova australskog Summerfall Studiosa, a donosi nam cool priču koja u isti koš stavlja intrigantnu “murder mystery” priču, grčke bogove i puno, puno sjajne glazbe.
U Stray Gods, igrač preuzima ulogu Grace, studentice koja je napustila fakultet kako bi zajedno sa svojim bendom okušala sreću u glazbenim vodama. Međutim, kada se jednog jutra na njenim vratima pojavi smrtno ranjena djevojka Caliope, koju je inače upoznala na audiciji prethodne večeri, Grace biva uvučena u cijeli splet neobičnih okolnosti koji će je odvesti sve do skrivenog mitološkog svijeta i grčkih bogova koji žive među ljudima.
Naime, nakon što otkrije da je umrla djevojka zapravo posljednja muza Caliope te da je bila njena mistična duša i zaštitnica, Grace biva optužena za njeno ubojstvo. Skupina grčkih bogova je osuđuje na smrt, ali joj daje sedam dana da dokaže svoju nevinost. U tome će joj pomoći novostečene moći koje je naslijedila od Caliope, a pomoću kojih može da privoli bilo koga da joj se pridruži u pjevanju i da kroz pjesmu skrivene misli i osjećanja osobe s kojom pjeva.
To bi ukratko bila i glavna premisa igre, a to ujedno znači da nas kroz tih nekoliko sati, Koliko sama igra traje, očekuje hrpetina glaybenih numera, kakvih se ne bi postidio ni pravi pravcati broadwayski mjuzikl.
Mjuzikl ili interaktivni strip, pitanje je sad?
Inspirisani epizodom mjuzikla iz serije Buffy the Vampire Slayer pod nazivom “Once More, With Feeling”, developeri Stray Godsa su htjeli napraviti igru koja kombinuje karakteristike mjuzikla s interaktivnim pripovijedanjem. U tome su i uspjeli, budući da smo na kraju dobili odlično dozirani miks storytellinga kroz naraciju, dijaloge i pjevanje te posebni dijaloški sistem, najsličniji onome iz Telltaleovih ili BioWareovih igara. Ovo posljednje i ne predstavlja neko posebno iznenađenje, uzmemo li u obzir činjenicu da se na čelu razvojnog tima koji je radio igru nalazi David Gaider, kreativac koji je u BioWareu proveo punih 17 godina, radeći na svim dosadašnjim Dragon Age igrama.
Najkraće rečeno, Stray Gods je zapravo vizualna novela u kojoj igrači kroz glazbu donose odluke i izbore koji utiču na priču. Igra se sastoji od razgranatih narativnih puteva, gdje izbor igrača ne utiče samo na priču i ton dijaloga, već i na melodije, stihove i stilove pjesama, koje Grace pjeva, a kojih je u igri doista mnogo. Zapravo, zahvaljujući nelinearnoj komponenti igre, kombinatorni potencijal glazbenih numera u Stray Godsu je toliko veliki da je gotovo nemoguće da neko dvaput proživi isto iskustvo igranja.
Priča u Stray Gods je jedna od najjačih strana igre. Puna je misterija i intriga, a igrači će morati pažljivo istraživati svijet kako bi saznali više o tome što se događa. Priča je također vrlo emotivna, tako da će igračima biti lako povezati se sa Grace i njenom borbom za istinu. Također, vrlo važno je naglasiti da će igrači zahvaljujući samoj nelinarnoj komponenti igre u mnogo čemu sami moći odlučiti u kojem smjeru će se njihova priča odvijati.
Osim primarnog fokusa na avanturističke elemente, Stray Gods ima i solidnu porciju RPG elemenata. Unutar prvih nekoliko minuta igre, imate mogućnost izbor između tri osobine koje će definisati Graceino ponašanje. Njen karakter možete usmjeriti prema šarmantnom, zastrašujućem ili pametnom, a svaka od opcija će vam otključati cijeli niz novih dijaloga i puteva kroz priču igre. Graceina istraga će vas vrlo često tjerati da pričate sa raznoraznim likovima i pjevate kroz mnoge neugodne situacije, a same pjesme i cijeli ton priče s likovima će se odvijati ovisno o vašim odlukama. Igrači će morati pažljivo razmotriti svoje izbore kako bi dobili željeni ishod. Igra također uključuje niz različitih borbi koje čine borbu raznolikom i uzbudljivom, a i te borbe se izvode na sličan način, s tim da tokom istih nemate previše vremena za donošenje odluka. To, opet, stvara određeni pritisak na igrače, a samim time ih tjera na brzo razmišljanje, a zatim i analizu svojih poteza.
Raj za uši i oči
Kao što smo već spomenli, priču za Stray Gods je napisao bivši BioWareov scenarist David Gaider, koji je svoje ogromno iskustvo pretočio u nešto već poznato, ali opet na neki način drugačije. Kada kažemo drugačije, onda svakako mislimo na glazbeni segment igre za koji je zadužen uvijek sjajni Austin Wintory, inače poznat po glazbi za igre kao što su Journey, flOw i Assassin’s Creed Syndicate, koji je još jednom uspio nadmašiti samog sebe. Fantastične pjesme su napisane u saradnji s Wintoryjem, Montaigneom i australskim muzičkim triom Tripod. To nije sve, jer način na koji Stray Gods prezentuje svoju glazbenu stranu dodatno je potpomognut maestralnim i veoma emotivnim performansom impresivne glumačke postave koja, osim uvijek sjajnih Laure Bailey i Troya Bakera, uključuje još i glumačka imena kao što su Mary Elizabeth McGlynn, Ashley Johnson, Felicia Day, Rahul Kohli, Anjali Bhimani i Janina Gavankar. Njihovi glasovi i izvedbe daju život likovima i pjesmama u igri i sve je jednostavno na nivou vrhunskih mjuzikala.
Stray Gods se može pohvaliti i 2D rukom crtanim vizualima, koji imaju stiliziran dizajn likova i stripovsku estetiku. Sve jednostavno izgleda kao pokretni strip, koji u sebi krije živopisan i veoma detaljan svijet, likove i lokacije, tako da će se mnogi zaljubiti u samu igru i uživati u istraživanju čarobnih mjesta koji se u njoj kriju.
Razlog da zavolite mjuzikle
Stray Gods: The Roleplaying Musical je neobična i mnogočemu originalna igra koja će oduševiti ljubitelje mjuzikla i role-playing igara. Nudi bogat i zanimljiv pogled na svijet moderne fantazije, gdje se grčka mitologija prepliće s urbanom stvarnošću. Takođe, nudi mogućnost da igrači sami utječu na priču i sjajnu glazbu kroz svoje izbore i akcije, što konkretno na ovakav način još nismo imali priliku iskusiti. Ukratko, radi se o vrlo zabavnoj, emotivnoj i originalnoj igri koju preporučujemo svima koji vole mjuzike, ali i onima koji cijene svaki oblik umjetnost ili jednostavno samo žele isprobati nešto novo i drugačije.