INFO BOX
- DEVELOPER: Morteshka
- PUBLISHER: Sometimes You
- PLATFORME: PS4, Xbox One, PC, Switch
- ŽANR: 2D puzzle avantura
- DATUM IZLASKA: 18. srpnja 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Indie igre su nekako oduvijek bile sklonije tome da jasno i glasno demonstriraju svoju artističku stranu – možda zbog toga što veliki izdavači sa svojim multimilijunskim AAA projektima uglavnom igraju na sigurno, a da je najvećem dijelu gaming publike (čitaj, potrošačima) ipak najvažnije dobiti prepoznatljivu popularnu igru, bez nekih pretjeranih iznenađenja. Da su igre umjetnost, tu također nema sumnje, a jedan od takvih naslova koji nam to još jednom demonstrira i ide koracima Journeya, Limba i sličnih umjetničkih djela, upravo je i višestruko nagrađivani The Mooseman ruskog razvojnog tima Morteshka kojeg čine Vladimir Beletsky i Mikhail Shvachko. Ovaj duo, inače stacioniran u ruskom Permu, odlučio nas je s The Moosemanom na poseban način upoznati s folklorom i kulturom svoga naroda, a je li na kraju i privukao našu pažnju? Odgovor je pred vama…
Koracima ugrofinskog spiritualnog folklora
The Mooseman je atmosferična 2D puzzle avantura inspirirana ugrofinskim folklorom i paganskim predanjima permskog plemena Čuda, koje brojni povijesničari smatraju i jednim od tvoraca prve ruske države. Najpoznatiji mit permskih Čuda jeste onaj o nastanku svijeta, koji govori kako je svijet nastao iz ljuske jajeta te da se sastoji od tri različita sloja – donjeg namijenjenog ništavilu i ocenima, srednjeg u kojem žive ljudi te visokog namijenjenog bogovima. Upravo ćemo kroz ta tri svijeta tijekom igre proputovati i s glavnim protagonistom igre, The Moosemanom, šamanom koji kreće na svoje spiritualno putovanje, a tijekom kojeg ćemo ga pratiti i usput upoznavati se s bogatom i neobičnom prošlošću ovih naroda, komunicirajući s bićima i duhovima na poseban način.
Radi se o igri koju krasi takozvana tiha naracija, što znači da nemamo kristalno jasnu priču te da ista nije ispričana direktno kroz dijaloge i konkretniju radnju, već da je više slobodnog duha, u većini slučajeva ostavljena igračima na slobodnu interpretaciju (nešto slično igrama kao što su Journey ili ABZU).
Kao što smo već spomenuli, The Mooseman je 2D puzzle sidescroller na prvu dosta sličan igrama kao što su Limbo ili recimo Never Gone, no od njih se znatno razlikuje po svojoj mehanici i koncepciji. Naime, The Mooseman krasi iznimno jednostavan gameplay koji počiva na vrlo prostom ali veoma dobro implementiranom konceptu manipuliranja između svijetova radi daljeg napretka kroz igru. Osim mogućnosti prijelaza između „dimenzija“ (nešto slično smo imali u Outlandu, no znatno kompleksnije) pomoću kojeg rješavamo i veoma proste mozgalice, pa čak se i borimo protiv bosseva, u igri ne činimo ništa drugo osim što se krećemo lijevo ili desno i usput skupljamo collectiblese koji nam otkrivaju detalje same priče igre. Nemamo čak ni skok, niti bilo kakvu dodatnu akciju, već je sve prilagođeno napretku kroz igru, pa će sukladno tome pojedini na The Moosemana gledati i kao na 2D walking simulator (i neće donekle s time ni pogriješiti). Upravo je taj vrlo jednostavni i pomalo dosadnjikavi gameplay i jedna od glavnih mana igre, no atmosfera igre i njena audivizulna strana jednostavno će vas tjerati da je privedete kraju, za sat ili maksimalno dva.
Igre su umjetnost – dokaz broj 20282651
Iako možda ne briljira na polju gameplaya, The Mooseman izgleda prekrasno i veoma intrigantno, prije svega zahvaljujući svom neobičnom Cave Art stilu zahvaljujući kojem igra izgleda kao neka apstraktna slikovnica. Kada k tome dodamo i sjajan dizajn te vrhunsku atmosferičnost na koju dodatno utječe i u cjelosti odgovarajući soundtrack, dobivamo još jedan oku i uhu ugodan paket kojeg bez imalo dileme možemo promatrati kao još jedno malo umjetničko djelo.
Atmosferično, ali prejednostavno
The Mooseman je još jedan od očitih demonstratora da su video igre doista umjetnost i da je krajnje vrijeme da ih tako i počnemo klasificirati. Uz sjajan artistički izričaj i dizajn, veoma zanimljiv povijesno- mitološki prijedložak te veoma nisku cijenu, The Mooseman je svakako preporuka za sve igrače koji traže nešto drukčiju virtualnu zabavu, pa ukoliko vam ne smeta prilično rudimentaran i ne pretjerano zanimljiv gameplay, svakako razmislite o njegovoj nabavci i doznajte nešto više o ne toliko često eksponiranoj povijesti dalekih sjevernih dijelova Rusije.
Leave a Comment