INFO BOX
- DEVELOPER: Spiders / Frogwares
- PUBLISHER: Focus Home Interactive
- PLATFORME: Xbox 360, PS3, PC
- ŽANR: Avantura
- DATUM IZLASKA: 25. rujna 2012.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: Xbox 360
Škotski pisac Sir Arthur Conan Doyle zauvijek će ostati zapamćen po stvaranju lika Sherlocka Holmesa, jednoga od najpoznatijih detektiva svih vremena. Iako je zaslužan za još jedno veliko književno djelo, SF avanturistički roman Izgubljeni svijet, Sir Arthur Conan Doyle je iza sebe ostavio četiri romana i čak 56 kratkih priča o avanturama karizmatičnoga detektiva s adrese 221B Baker Street. Kako su takva djela kao stvorena za brojne adaptacije, tako smo do sada bili u prilici pogledati bezbroj kazališnih predstava, TV serija i filmova (do sada je prikazano preko 200 adaptacija), pa čak i odigrati nekoliko solidnih igara.
Popularnost Sherlocka Holmesa i njegovoga vjenog pratitelja Watsona osobito je porasla u zadnjih nekoliko godina, a glavni razlozi najvjerojatnije leže u sjajnim filmskim adaptacijama odličnog Guya Ritchia, u kojima su poznati dvojac oživjeli Robert Downey Jr. i Jude Law, te uspješnoj BBC-jevoj TV seriji Sherlock, smještenoj u sadašnjost. No, zaboravimo mi na trenutak i filmove i serije i vratimo se onome zbog čega smo ovdje – videoigrama. Razvojni tim Frogwares dosad nas je počastio s nekoliko solidnih point&click avantura koje su većinom bile rezervirane za računala. Tek od izlaska igre Sherlock Holmes versus Jack the Ripper ovaj serijal stiže i na PlayStation 3 i Xbox360. Veoma pozitivne reakcije igrača i kritike ohrabrile su razvojni tim Frogwares da nastavi raditi svoje igre za spomenute platforme, a takvo što rezultiralo je šestom po redu, možda i najboljom Sherlock Holmes igrom do sada – The Testament of Sherlock Holmes.
NEISPRIČANA „SHERLOCK HOLMES“ PRIČA
Sva dosadašnja Sherlock Holmes ostvarenja bila su inspirirana nekom od priča Sir Arhura Conana Doylea pa je svatko tko je bio upoznat s tim djelima manje-više bio upoznat i sa samim raspletom istoga ostvarenja. Koliko smo puta do sada u nekoj formi vidjeli poznatoga Baskervilskog psa ili neko drugo djelo cijenjenoga pisca? Bezbroj puta, zar ne? Jesmo li, po tko zna koji put, poželjeli vidjeti nešto novo?
E pa, bez brige; The Testament of Sherlock Holmes ide u jednome sasvim novome smjeru. Radi se o potpuno svježoj i do sada neispričanoj avanturi poznatoga dvojca, a iako je ovakav scenaristički potez sa sobom povlačio određene rizike, isplatio se – pred nama je još jedan odlično ispričan triler, doduše s nešto mračnijim tonom. Najmračnijim do sada.
The Testament of Sherlock Holmes zapravo predstavlja retrospektivu događaja opisanih u još jednome djelu poznatoga doktora Watsona, koje njegovi potomci pronalaze skriveno u kutu tavana. Nedugo pošto rutinski riješi slučaj nestanka skupocjene ogrlice, Sherlock Holmes biva optužen da je autentičnu ogrlicu zamijenio replikom. Ubrzo potom, u novinama počinju izlaziti zlokobni članci osvetoljubivoga novinara, koji na razne načine pokušava inkriminirati Holmesa i dovesti u pitanje vjerodostojnost rješavanja svih njegovih slučajeva, a takvo što počinje širiti nepovjerenje među stanovnicima Londona. Nakon stravične smrti biskupa s kojim su se Holmes i Watson trebali susresti, Holmes se počinje čudno ponašati, a takvo njegovo ponašanje izazvat će sumnju i kod samoga Watsona. Pa je li moguće da je poznati detektiv uistinu umiješan u brojne zločine, koje je iskoristio kako bi se promovirao i deklarirao kao nezamjenjivi ekspert u rješavanju istih? Stvari će se dodatno iskomplicirati kada Holmes u jednom trenutku postane osumnjičeni bjegunac…
Sherlock Holmes versus Jack the Ripper bila je prilično mračna igra, ali ni približno kao što je to The Testament of Sherlock Holmes. Intrigantna priča, smještena u viktorijanski London 1898. godine, donosi jedan sasvim novi pogled na Holmesove avanture. Argumenti? Pa, prije svega, nekoliko interesantnih obrata, surova ozbiljnost i vjerni prikazi unakaženih leševa. Dovoljno je reći da naspram nje Sherlock Holmes versus Jack the Ripper izgleda kao Sesame Street, a znamo da smo se u prošloj igri susretali s brutalnim umorstvima za koja je bio odgovoran ozloglašeni Jack Trbosjek. Ipak, tamo baš i nismo bili u prilici detaljno razgledati leševe nesretnih žena, dok ćemo u ovome slučaju redovito kopati po džepovima iskasapljenih leševa, sakupljati dijelove njihovih prstiju i činiti druge, nimalo vedrije radnje, poput autopsije i slično. Veoma dobar scenarij, s nekoliko zanemarivih sitnih nelogičnosti, omogućit će nam susret s čitavom plejadom mračnih i sumnjivih likova, poput ludih kemičara, priprostih žena lakoga morala, trgovaca opijumom, naivnih i ludih artistokrata i mnogih drugih, a imat ćemo priliku susresti se i s Holmesovim legendarnim neprijateljem, profesorom Moriartyjem. No, najveći akcent u čitavoj priči stavljen je na odnos između Holmesa i Watsona koji i dalje, unatoč svim inkriminirajućim činjenicama, odbija povjerovati u Holmesovu krivicu.
HOLMESOVO ŠESTO ČULO NA DJELU
The Testament of Sherlock Holmes je u svojoj biti klasična point&click avantura koja se može igrati iz prvoga ili trećega lica. Tijekom čitave avanture imamo priliku naizmjenično upravljati Holmesom i Watsonom, dok ćemo tek pred sam kraj igre dobiti priliku samostalnoga prebacivanja s lika na lik. Igra nam nudi djelomičnu slobodu pri igranju jer sami možemo odlučiti koju ćemo lokaciju s mape prvo posjetiti i kojim ćemo redoslijedom ispitivati likove.
Sama gameplay mehanika nimalo ne odskače od uobičajenoga point&click stila. I ovdje nas očekuje istraživanje mnogobrojnih interesantnih lokacija, potraga za ključnim dokazima, ispitivanje sumnjivih likova ključnih za nastavak priče te rješavanje zagonetki, kojih je zaista mnogo. Pri istraživanju lokacija, kao i pronalaženju predmeta i tragova, značajnih za nastavak igre, od velike je pomoći Sherlockovo „šesto čulo“, koje ovoga puta ima i sam Watson. Naime, pritiskom na lijevi trigger aktiviramo šesto čulo koje nam otkriva gdje se nalaze key itemi ili nam daje nagovještaje pri rješavanju nekih od zagonetki. Samoj gameplay mehanici ne bi se imalo što prigovoriti da nije nekoliko propusta, koji prilično znaju upropastiti onaj lijepi pojam tečnosti i konzistentnosti. Prvi, manje ozbiljan problem, tiče se kontrola i njihove tromosti, što je osobito izraženo pri prelaženju iz prostorije u prostoriju. Naime, pri otvaranju svakih vrata, zbog dužega učitavanja, jednostavno nije moguće odmah ući u prostoriju. Takvo što zaista narušava onu ugodnu fluidnost koja se proteže kroz ostatak igre. Drugi propust tiče se jednoga od najčešćih problema u igrama, a u pitanju je, pogađate, kamera. Iako ne toliko često, kamera na nekoliko mjesta u igri zna napraviti priličan kaos i pomutnju; zbog njezine djelomične fiksiranosti ponekad jedostavno nije moguće uočiti određeni predmet, pa čak ni uz pomoć šestog čula (svi oni koji su igrali igru sjetit će se odjeće na drvetu, koju je bukvalno nemoguće uočiti). No, kao što rekoh, takvi problemi su, na svu sreću, zaista rijetki.
EH, TE SULUDE ZAGONETKE
Već smo nekoliko puta spomenuli zagonetke, no vrijeme je da se njima malo više pozabavimo. Tijekom igre susrest ćete se s priličnim brojem mozgalica, čija je težina priča za sebe. Zagonetke su odlično osmišljene i gotovo se nikad ne ponavljaju (izuzev nekoliko kemijskih istraživanja), međutim, zbog svoje bi visoke zahtjevnosti mogle odbiti veći dio casual igrača. Da se razumijemo, zagonetke nisu toliko teške koliko su neprecizno i nejasno određene. Jednostavno, ponekad ćete se naći pred nekom zagonetkom i nećete imati pojma što zapravo trebate učiniti, a glavni razlog jest upravo ta nejasnoća koja se proteže od početka do kraja igre. Takvo što u stanju je demoralizirati i najoptimističnije igrače i natjerati ih da odustanu od igranja. Očito svjesni toga, Frogwaresovi su se developeri dosjetili jednoga zgodnog dodatka, zahvaljujući kojem mnogi igrači ipak neće odustati od igranja. Naime, nakon određenoga broja pogrešaka pri rješavanju određene zagonetke igra će vam ponuditi automatsko rješenje iste. Ovaj potez ima svojih dobrih i loših strana. Dobra strana je svakako to što ćete bez mnogo nerviranja nastaviti s igrom, a loša strana je to što zbog ovakvih postupaka nećete moći otključati neke od achievementa.
Pored klasičnih zagonetki, igra donosi još jedan zanimljiv sustav rješavanja istih. Tijekom istraživanja, Watson sve događaje, dokaze i tragove bilježi u svoju bilježnicu, a sve te informacije možete iskoristiti rješavajući probleme i otkrivajući tragove putem Deduction Boarda. Pravilno povezivanje pojedinih informacija dovest će vas do novih otkrića u istrazi, a takvo što će u vama izazvati onaj pozitivni osjećaj korisnosti te ćete se osjećati kao pravi detektiv. Šteta što ovakvih trenutaka u igri nema više jer Deduction Board predstavlja jednu od najsvjetlijih točaka ove igre. Sve u svemu, The Testament of Sherlock Holmes prepun je odličnih mozgalica koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim, a to je ono što inače krasi svaku dobru point&click avanturu, zar ne?
JOŠ JEDAN KORAK K REALISTIČNOSTI
Izuzev gore spomenutih problema s kontrolama i kamerom, drugih zamjerki, kad su u pitanju tehnikalije u igri, jednostavno nema. S vizualne strane, The Testament of Sherlock Holmes najljepša je igra u serijalu, ali i jedna od najljepših avantura sveukupno. Za sjajne vizuale igre zaslužan je novi grafički pokretač, zahvaljujući kojemu je igra dobila jednu novu dozu realističnosti. Likovi izgledaju življe i dosta realnije, sjajne lokacije prošarane su silovitim bogatstvom boja i prepune su detalja (zakoračite u zlokobnu Whitechappel ulicu ili posjetite groblje i znat ćete o čemu govorim). Ni zvuk ne zaostaje za grafičkom podlogom. Voice acting je odličan, dijalozi inteligentno osmišljeni, a soundtrack ugodan i nenametljiv, s nekoliko ključnih glazbenih dionica koje se ponavljaju. Ukratko rečeno, The Testament of Sherlock Holmes jedna je od onih igara koje su ugodine i za gledanje, pa je ovom prilikom slobodno možemo preporučiti i za igranje u društvu.
SHERLOCKOVA OSTAVŠTINA
The Testament of Sherlock Holmes odlična je avantura koju bi svaki ljubitelj žanra svakako trebao isprobati. Pored gore navedenih tehničkih problema, jedina stvar koja bi mogla zasmetati onima s nešto slabijim želucem jesu brutalni prikazi leševa, no svi oni kojima to ne smeta zasigurno će uživati igrajući ovu igru, za čiji je završetak potrebno između 12 i 15 sati. Iako odiše nešto depresivnijim tonom i mračnijom pričom, igra The Testament of Sherlock Holmes uspjela je zadržati onaj dobro poznati klasični holmeovski realizam kojeg će svaki ljubitelj avantura poznatog dvojca iz Baker Streeta znati cijeniti. Stoga, ukoliko ste se poželjeli zanimljivoga avanturističkog trilera, koji pri tome i odlično izgleda, ova igra je pravi izbor za vas. Između ostaloga, koliko često imate priliku zaigrati klasičnu avanturu na konzolama trenutne generacije?
Leave a Comment