
WWE, taj cirkus na steroidima, taj kaleidoskop testosterona i šljokica, oduvijek je bio poznat po hrpetini sadržaja i raznolikosti, ali i po enormnoj količini banalnosti. Od sapunica koje paraju srca, preko sveprisutnog akcijskog spektakla, do komedije koja graniči s apsurdom, pa čak i horora koji se krije iza maski i mračnih kutova ringa. Svaki meč, svaki segment, pažljivo je skrojen da zadovolji različite ukuse publike, od letećih luchadora do iscrpljujućih submission mečeva i epskih obračuna za titulu. WWE 2K25, najnoviji uradak studija Visual Concepts, uspješno prenosi tu raznolikost na ekrane, nudeći bogatstvo modova i sadržaja koji zadovoljavaju različite tipove igrača. Nakon katastrofalnog WWE 2K20, koji je postao viralni meme zbog svojih bugova i nedostataka, Visual Concepts je dobio godinu dana pauze, što je gotovo nezamislivo za godišnje sportske igre. Ta pauza se isplatila, i od tada, serijal je polako, ali sigurno, napredovao, kulminirajući sa WWE 2K25, vjerojatno najboljim izdanjem do sada. WWE trenutno proživljava jedno od svojih najintenzivnijih razdoblja, s ogromnim porastom interesa javnosti. Stoga je i pritisak na WWE 2K25 bio ogroman, ali 2K i Visual Concepts su se propisno potrudili i isporučili nam veoma dobru WWE igru koja odgovara hypeu trenutnog televizijskog proizvoda.
Nova sezona je pred nama
Od početka do kraja, WWE 2K25 djeluje kao kulminacija višegodišnjeg truda da se serijal vrati na staze slave. A, vjerujte, nakon stagnacije koja je kulminirala totalnim fijaskom prije nekoliko godina, to je bio popriličan izazov. No, Visual Concepts je pokazao da se zna izdići iz pepela i isporučiti nam igru dostojnu najsjajnijih zvijezda serijala na čelu sa legendarnim i nezaboravnim hitom WWE SmackDown! Here Comes the Pain. Pa, idemo vidjeti što nas to novo očekuje u ovogodišnjem izdanju.
Jedan od najznačajnijih noviteta je dodavanje Intergender mečeva. U indie wrestling svijetu, to je već dugo standard, gdje se muškarci i žene bore ravnopravno, bez nepotrebnih drama. No, WWE je tradicionalno izbjegavao takve okršaje. Ove godine, studio je konačno dobio zeleno svjetlo od WWE-a, pa sada možete, primjerice, uživati u tome kako Rhea Ripley mlati Codeyja Rhodesa ili, recimo, Romana Reignsa.
Roster je, kao i uvijek, impresivan. Od legendarnih ikona poput Hulka Hogana i Stone Cold Stevea Austina, do trenutnih zvijezda poput Romana Reignsa, Codyja Rhodesa i Becky Lynch, svatko će pronaći svog favorita. Naravno, uvijek se nađe mjesta za raspravu o tome tko je trebao biti uključen (Goldberg?), a tko ne, ali to je već dio folklora WWE igara. Ove godine, roster je posebno bogat, s preko 200 igrivih likova, uključujući i one iz NXT-a.
Modovi su raznoliki, od standardnih mečeva do MyRISE moda, koji vam omogućuje da kreirate vlastitu priču i ispratite svoj uspon do vrha. MyGM mod, koji vam daje kontrolu nad vođenjem vlastitog WWE showa, također se vratio, s poboljšanjima koja će zadovoljiti ljubitelje strategije i menadžmenta. Universe Mode, sandbox mod koji vam omogućuje da kreirate vlastite priče i rivalstva, također je doživio određena poboljšanja. Svaki od ovih modova nudi jedinstveno iskustvo i dubinu igranja, omogućujući igračima da urone u svijet WWE-a na različite načine.
Showcase Mode je svake godine središnji dio WWE 2K igara, a ovogodišnje izdanje fokusira se na The Bloodline. Nudi odabrane mečeve The Bloodlinea i omogućuje igračima da prožive te borbe, s ciljevima koji su često usmjereni na ponovno stvaranje određenih trenutaka koji su se dogodili u stvarnim borbama. Zanimljiv preokret je uvođenje “What if” scenarija, koji zamišljaju mečeve iz snova poput onoga što bi bilo kad bi bilo… Ovo omogućuje Showcaseu da istakne povijesne mečeve bez da igrača stavlja u neugodan položaj namjernog gubljenja radi povijesne točnosti.
Ovogodišnji MyRISE kombinira muške i ženske priče u jednu koherentnu radnju, s izborima igrača koji utječu na razvoj događaja. Priča je dinamična ali prepoznatljivo cringe i predvidiva, likovi su zanimljivi ali su ekstremno loše odglumljeni, no zato izbori igrača imaju stvaran utjecaj na razvoj događaja.
MyGM, nekada poznat kao General Manager mod, dugo je bio jedan od najomiljenijih i najigranijih modova. Nakon što se vratio se u okrnjenom obliku u WWE 2K22, svake godine su developeri radili na njegovom poboljšanju, polako vraćajući MyGM na razinu slave. Ove godine, MyGM je doživio značajna poboljšanja, uključujući online multiplayer za do četiri igrača, cross-brand PLE-ove i realističnije ugovore s hrvačima.
Bez sumnje, WWE 2K25 donosi najbolji MyGM od njegovog povratka. Rješava mnoge nedostatke prethodnih iteracija, s uglavnom točnim postavama pojaseva za različite evente umjesto generičkih pojaseva. Cross-brand pay-per-viewovi bili su neki od najuzbudljivijih događaja u ranijim iteracijama, pa je doista sjajno što ih WWE 2K25 vraća u velikom stilu. U WWE 2K25 MyGM modu igrači se natječu u bookiranju najboljih mogućih showova tijekom 25-tjednih sezona. Zadatak im je bookirati rivalstva, upravljati zdravljem i ugovorima svojih superzvijezda te koristiti power-up karte za stjecanje prednosti ili sabotiranje konkurencije. Svaki PLE ima muške i ženske cross-brand mečeve gdje pobjednik dobiva veliku nagradu. Na primjer, pobjeda u Money in the Bank cross-brand mečevima igračima donosi kartu koju mogu unovčiti za trenutnih 100.000 dolara koje mogu koristiti za potpisivanje novih talenata ili nadogradnju svojih showova. Povećana učestalost cross-brand mečeva čini MyGM konkurentnijim i u konačnici čini mod zanimljivijim nego što je bio od svog povratka. Još uvijek postoje sitni prigovori, poput mogućeg gubitka aktivnih prvaka na draftu na kraju sezone umjesto da se igračima jednostavno dopusti da zadrže svoje prvake po zadanim postavkama, a još uvijek nedostaju neki tipovi mečeva, ali uvijek postoji sljedeća godina.
U međuvremenu, fanovi mogu biti sigurni da su svi ostali glavni elementi WWE 2K prisutni i u WWE 2K25. Igra ima iscrpan paket modova za kreiranje, koji igračima omogućuju da naprave vlastite superzvijezde, prvenstva i još mnogo toga. Universe se vraća i ponovno je mod u koji fanovi WWE-a lako mogu uroniti i u njemu ostati satima. Kontroverzni MyFACTION mod također se vraća, ali ovaj mod s kartama je otprilike isti kao i uvijek i nije vrijedan spomena. Nije sve privlačno svima, ali ne može se poreći da je WWE 2K25 bogat značajkama i prepun sadržaja.
A na polju igrivosti…
Što se tiče samog ringa, mehanika je uglavnom ista kao i prošle godine, ali s jednim značajnim dodatkom – povratkom chain wrestlinga. Ova opcija, koja se koristi slično kao u stvarnom WWE-u, omogućuje igračima da započnu mečeve s nizom grappling poteza, dodajući dozu realizma i strategije. Počevši s chain wrestlingom, prelazeći na sve spektakularnije poteze, gradeći momentum za signature poteze i finishere, sve do lažnih završnica koje vas drže na rubu stolice – sve to doprinosi drami koju viđamo na TV ekranima nekoliko puta tjedno. Chain wrestling nije samo vizualni dodatak, već i taktički element koji zahtijeva od igrača da predviđaju protivnikove poteze i reagiraju u pravom trenutku.
Jedna od zanimljivih novosti je i uvođenje Giant arhetipa, koji se pridružuje postojećim arhetipovima poput High Flyers i Strikers. Giant kečeri imaju dodatnu traku zdravlja, koju manji protivnici moraju prvo ukloniti prije nego što mogu izvesti većinu svojih poteza. Iako bi ovaj arhetip mogao djelovati premoćno u tradicionalnoj borilačkoj igri, u WWE 2K25 savršeno se uklapa u narativ i psihologiju meča. Pro wrestling nije tradicionalni sport, a njegova simulacija nije Street Fighter ili Tekken. Visual Concepts to razumije, i to se vidi u svakom detalju. Giant arhetip donosi novu razinu strategije u mečeve, prisiljavajući igrače da prilagode svoj stil borbe i iskoriste slabosti velikih zvijezda.
Što se tiče noviteta, od odluke da se promijeni mini igra za ladder meč do dodatnih tipova mečeva poput Undergrounda i općih poboljšanja koja su napravljena praktički na svim razinama, sa zadovoljstvom možemo reći da je 2K napravio još jedan hit.
A mikrotransakcije?
Ako ste mislili da će jedna igra koja u svom nazivu ima 2K proći bez mikrotransakcija, gadno ste se prevarili. Naravno da igra ima mikrotransakcija, no srećom one su ipak mrvicu manje zastupljene nego, recimo, u NBA 2K25. A kada već pričamo o mikrotransakcijama, red je da se osvrnemo i na novi mod, The Island.
The Island nam donosi svojevrsnu varijaciju nečega što je najsličnije The City modu u NBA 2K serijalu. Naime, Roman Reigns ima slobodno mjesto na svom Otoku relevantnosti, pozivajući sve wannabe superzvijezde da posjete njegovu domenu i impresioniraju ga u nadi da će osigurati WWE ugovor. Uvoz unaprijed kreiranih superzvijezda nije dopušten, pa buduće sportske zabavljače morate kreirati ispočetka, prije nego što budu smješteni u WWE ekvivalent spomenutog The Cityja, gdje će lutati po online hubu s drugim igračima, ispunjavajući zadatke i grindajući sposobnosti svoje zvijezde..
Ako ste upoznati s ozloglašenim modom The City iz NBA 2K, s pravom ćete biti malo zabrinuti. Za razliku od MyRISE, gdje se atributni bodovi zarađuju ispunjavanjem priča, The Island od vas traži da potrošite VC (Virtual Curency) na nadogradnju svog hrvača, iako s puno više statistika za povećanje i prilično visokom cijenom. VC također možete potrošiti u bilo kojoj od mnogobrojnih trgovina oko The Islanda, i to ne samo na tetovaže ili robu WWE Superzvijezda, već i na brendirane proizvode stvarnih tvrtki, uključujući Nike i DSYF. Zapravo, to je ono što je The Island trenutno – ogromni digitalni izlog i marketplace za raznoraznu kozmetiku. Barem je besprijekorno brendiran, s različitim okruzima tematski povezanim s određenim hrvačima, ali teško je ne osjećati se cinično i malo zabrinuto zbog budućih izdanja WWE 2K ako se 2K odluči ići na ovaj pristup, a gotovo sigurno hoće.
Kao na televiziji…
Vizualno, WWE 2K25 izgleda impresivno. Modeli hrvača su detaljni, arene su autentične, a animacije su fluidne. No, kao i kod svake godišnje igre, uvijek se nađe mjesta za poboljšanja. Neke animacije i dalje djeluju ukočeno, a lica nekih hrvača izgledaju pomalo plastično. Međutim, generalno, napredak u odnosu na prethodne naslove je vidljiv, pogotovo u detaljima modela i osvjetljenju.
Zvuk u igri je solidan. Komentatori, iako ponekad ponavljaju iste fraze, dobro prenose atmosferu meča. Glazbena podloga je tipična za WWE, s energičnim numerama koje prate akciju u ringu, dok su zvučni efekti udaraca i publike realistični i doprinose imerziji.
Kontrole su uglavnom intuitivne, ali, kao i svake godine, zahtijevaju malo vremena za navikavanje. Posebno su komplicirane kontrole za submission mečeve, koje mogu biti frustrirajuće za nove igrače. Ipak, uz malo vježbe, igrači će se naviknuti na kontrole i moći će izvoditi kompleksne poteze s lakoćom.
Što se tiče tehničkih problema, WWE 2K serijal je poznat po bugovima i glitchevima. Iako je 2K25 stabilniji od svojih prethodnika, i dalje se povremeno javljaju problemi s animacijama, kolizijama i padovima performansi. Naravno, to je nešto na što smo navikli i nosimo se s time već godinama.
Korak naprijed!
Četvrtu godinu zaredom, 2K i Visual Concepts nam donose visokokvalitetnu hrvačku igru koja je apsolutno prepuna sadržaja. Iako neke od promjena nisu baš najpametnije implementirane, a The Island je potencijalno zabrinjavajuće predskazanje za mikrotransakcijsku budućnost serijala, uvođenje intergender hrvanja, druge nove značajke i tipovi mečeva, te snažni modovi kao što su Showcase i MyRISE cementiraju WWE 2K25 kao obaveznu igru za svakog ljubitelja kečera.